Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Ministerstvu unikla data o Romech, pokuta je 450 tisíc

Josef Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo školství dostalo od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) pokutu 450.000 korun za loňské zveřejnění seznamu romských žáků, kteří dostávali dotace na studium. Rozhodnutí už je pravomocné. Data téměř devíti stovek školáků i s jejich adresami a výší podpory se objevily v listopadu na ministerském webu.

Podle stínového ministra školství za ČSSD Marcela Chládka tehdejší ministr Josef Dobeš (VV) "manažersky selhal" a měl by pokutu zaplatit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Úřad pro ochranu osobních údajů udělil pokutu v souvislosti se zveřejněním seznamu romských žáků, zařazených v dotačním programu ministerstva školství. Pokuta odpovídá rozsahu seznamu, jak byl zveřejněn," uvedla Štěpánková. Podle ní rozhodnutí nabylo právní moci 27. června.

Stránka MŠMT, která umožňovala stáhnout dokument o dotacích pro romské studenty

Stránka MŠMT, která umožňovala stáhnout dokument o dotacích pro romské studenty

Dobeš loni po zveřejnění případu oznámil, že úředníka, který citlivá data romských žáků dal na internet, propustí. Kvůli úniku údajů podal také trestní oznámení na neznámého pachatele.

Dobešův úřad loni v listopadu po upozornění údaje ze svého webu stáhl.

Jména, adresy i data narození

Seznam obsahoval jména, data narození i adresy 895 romských žáků, které ministerstvo finančně podpořilo při studiu na středních školách. Uváděl i 181 škol, které dotace celkem 4,4 milionu korun dostaly.

Ministerstvo vyplácí z dotačního programu podporu mladým z chudých rodin, kteří studují střední a vyšší odborné školy. Ty pak z přidělených peněz platí školákům třeba ubytování na internátu, obědy ve školní jídelně nebo školní pomůcky a pracovní oděvy na praktické vyučování.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...