22. listopadu 2011 16:21 Lidovky.cz > Relax > Věda

Ministerstvo neví, jak budou studenti splácet školné

Student (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vysokoškoláci, budete platit školné. To si vytyčil za cíl ministr školství Josef Dobeš (VV). Podle vládního prohlášení by to měl stihnout do roku 2013 a školné nemá přesáhnout 10 tisíc za semestr. Kdo na školné půjčí a jak ho budou studenti splácet, ministerstvo stále neví.

LN mají navržený věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům, který řeší systém půjček, stipendií a grantů, k dispozici. Ministerstvo sice jednu variantu preferuje jako nejvýhodnější, ale v materiálu nabízí celou řadu dalších možností.

ČTĚTE TAKÉ:

Materiál už Dobeš minulý týden poslal do vnějšího připomínkového řízení. Během tří týdnů jej tak mohou okomentovat ostatní ministerstva, Rada vysokých škol či rektoři. Jediným vodítkem je, že autoři v textu vždy označili tu nejvíc vyhovující variantu. Lze tedy předpokládat, že k té se Dobešův resort přikloní, až začne pracovat na paragrafovém znění zákona.

„V té míře variability, která tam je, mi to přijde zvláštní a nemělo by to tak být,“ komentuje návrh Jiří Zlatuška, místopředseda Rady vysokých škol. Expert na školství Daniel Münich má další výhradu: „Je to dost nepřehledné, v řadě míst zmatečné, nejasné a návrhy jsou příliš často neodůvodněné.“

Více o budoucí podobě školného si přečtěte v příloze Akademie úterního vydání deníku Lidové noviny.

Najdete na Lidovky.cz