18. listopadu 2014 6:20 Lidovky.cz > Relax > Věda

Bez pastelek i tělocviku. Islamisté zavádějí do škol lekce džihádu

Život si zachránili. Spousta obyvatel iráckého Mosulu našla azyl v uprchlických... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Život si zachránili. Spousta obyvatel iráckého Mosulu našla azyl v uprchlických... | foto: Reuters

BAGDÁD Děti tu nesmějí používat barevné pastelky a místo tělocviku mají lekce džihádu - to jsou školy v iráckém Mosulu, který v červnu obsadili bojovníci Islámského státu (IS). Vyplývá to z deníkových záznamů obyvatel Mosulu, které zveřejnil zpravodajský server BBC News.

Dulkarnajn je pro lidi ve městě nové jméno. Jde o představitele Islámského státu, který je pověřen dohledem nad vzděláváním v provincii Ninive. Dulkarnajn je Egypťan a jeho hlavním cílem je oddělit dívky od chlapců v základních školách, píše ve svém deníkovém záznamu ze 14. listopadu irácká učitelka, kterou server BBC označuje jménem Majs.

Pravidla podle islámských radikálů

Na základě nových nařízení dívky nyní musejí jít do jedné budovy a chlapci do jiné. Dívky, které vypadají na svůj věk vyspěle, musejí nosit volné oblečení a přes obličej závoj.

Muži nesmějí vyučovat dívky a ženy nemají dovoleno vyučovat chlapce. Toto rozhodnutí je velmi těžké realizovat jak ve státních školách, tak především ve školách soukromých, které nemají k dispozici velké množství školních budov a učitelů, vysvětluje Majs.

Změněny byly také školní osnovy. Zrušena byla tělesná výchova, kterou nahradily „lekce džihádu“. To je předmět, v němž se studenti učí milovat svatou válku.

Konec výtvarné výchovy i barev

Islámský stát také nejprve zrušil zeměpis a dějepis, pak si to ale rozmyslel. Zakázána ale byla výtvarná výchova, místo níž se nyní učí arabská kaligrafie. Zcela bylo zakázáno používání barev a barevných pastelek ve školách, líčí učitelka Majs.

Všechna tato nařízení velmi komplikují školní vyučování. Zvlášť nešťastné je zakazování oblíbených aktivit jako je sport a kreslení, protože tyto činnosti pro děti znamenají celý svět, dodává irácká učitelka.

ČTĚTE TAKÉ:

V severoiráckém Mosulu žilo ještě nedávno 1,8 milionu lidí, po dobytí města Islámským státem ale na 500 tisíc lidí z Mosulu uprchlo. Mezi uprchlíky je množství příslušníků křesťanské, kurdské a dalších menšin, které ve městě žily společně s většinovou arabskou populací vyznávající sunnitskou větev islámu.

Uprchlíci z iráckého Mosulu.

Uprchlíci z iráckého Mosulu.

Všechny domy, které patřily příslušníkům jedné z nejstarších křesťanských komunit na světě obývající Mosul, byly obsazeny bojovníky Islámského státu. Ti se v nich chovají, jako by jim veškeré zařízení patřilo, popisuje ve svém deníku další obyvatel města Nízár.

Stydíme se telefonovat našim křesťanským přátelům, jako bych to byla já nebo některých z mých příbuzných či kamarádů, kdo vůči nim páchá tyto ohavné skutky. Rozhodla jsem se, že nebudu mluvit s žádným členem Islámského státu, který okupuje dům křesťanů v mém sousedství, ani je nebudu zdravit. Nedokážu se dívat na jejich zlé obličeje.

Všimla jsem si také jejich chování při koaličních leteckých útocích. Okamžitě zhasínají světla v domech, které okupují, a někteří odjíždějí v kradených autech na neznámé místo. Obávají se prý, že nálety by mohly být zaměřeny právě na domy křesťanů, poněvadž křesťanští běženci mohli koalici popsat jejich polohu.

Uprchlíci z iráckého Mosulu ve frontě u přechodu do Kurdistánu.

Uprchlíci z iráckého Mosulu ve frontě u přechodu do Kurdistánu.

Mosul opustila také většina lidí, kteří pracovali v politice, bezpečnostních složkách či justici, uvádí ve svém deníku obyvatel města Fajsal. Islámský stát totiž zřizuje ve městě čas od času kontrolní stanoviště, na nichž prověřuje identifikační průkazy občanů a zadržuje ty, jež podezírá, že se před obsazením města mohli podílet na zatýkání členů IS.

Islamisté vraždí aktivisty před očima veřejnosti v ulicích. Nosí na sobě černé oblečení, nechávají si narůst dlouhé vlasy a vousy a vypadají, jako by se nesprchovali celou věčnost. Jejich zločiny terorizují mírumilovné občany. Každým dnem jich je víc a víc, zaujímají nové pozice a upevňují svou přítomnost ve městě, nezastrašeni leteckými útoky koaličních sil, jež nic nemění na běhu věcí na zemi, dodává Fajsal.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.