Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Číšníci i fotbalisté. Roboti soutěžili na mistrovství světa

Umělí fotbalisté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělí fotbalisté | foto: Bart van Overbeeke/ RoboCup 2013

Nelíbí se vám, že obsluha v restauraci je někdy protivná a pomalá? Třeba váš problém v budoucnu vyřeší roboti. Umělí číšníci, ale i pomocníci v domácnosti, záchranáři, ale hlavně fotbalisti se předváděli v holandském Eindhovenu na mistrovství světa RoboCup 2013.

Do Eindhovenu se sjelo minulý víkend přes 2500 účastníků ze 40 zemí světa, aby se svými týmy složenými převážně ze studentů a vědců z vysokých škol soutěžili v kategoriích robotů pomáhajících při záchranách, domácích robotů, tančících robotů, ale také robotů hrajících fotbal, protože v rámci této události se konalo i mistrovství světa ve fotbale. Mistrovství se účastnily v kategorii RoboCup Junior také střední školy a dokonce i žáci základních škol.

"Cílem Robocupu je urychlit rozvoj spolehlivé a dostupné technologie, která má sloužit společnosti, která čím dál víc stárne a bez pomoci robotů se v budoucnu neobejde," udávají organizátoři této soutěže. Již teď pomáhají roboti v továrnách, při náročných lékařských operacích a při záchraně po živelných katastrofách nebo autonehodách. V budoucnu se ale stále více budeme setkávat s roboty obsluhujícími v nemocnicích i v domácnostech.

Umělí číšníci, ale i pomocníci v domácnosti, záchranáři, ale hlavně fotbalisti

Umělí číšníci, ale i pomocníci v domácnosti, záchranáři, ale hlavně fotbalisti

"Výjimečnost a úspěch RoboCupu spočívá v tom, že dává dohromady studenty technických oborů, učitele a vědce, kteří společným úsilím posouvají dopředu úroveň vědy a techniky," řekl ředitel RoboCupu 2013 Roel Merry. "Při Robocupu se totiž sice soutěží, ale také hlavně sdílí nové poznatky a zkušenosti."

Atraktivní fotbal

Fotbalový RoboCup má několik kategorií, soutěží se například v Middle size league, která je rychlá a atraktivní na pohled, a při níž padají góly, ale také kategorii "Humanoids" robotů, kteří mají ruce a nohy a jsou schopni chůze. Tito jsou zatím sice trošku pomalí, často "šlapou zelí" a občas i upadnou, ale hra je stejně napínavá, divácky zajímavá a dokáže vzbudit i velké emoce.

Finále velkých Humanoids mezi japonským a taiwanským týmem nakonec skončilo jako velké drama na penalty těsně 4:3. V kategorii Middle Size League se ukázalo, že ne vždy se daří favorizovanému týmu až do konce. Tým Technické Univerzity v Eindhovenu, obhajovatel titulu z loňského roku, prošel až do finále bez ztráty bodu, ale tam nakonec ztroskotal na Číňanech, kteří se ukázali silnější. Slabou útěchou Holanďanů může být, že roboti z Eindhovenu to dotáhli rozhodně dál, než jejich lidští kolegové na posledním mistrovství světa, kde ani nepostoupili ze skupiny.

Slovensko soutěží, Česko nikoliv

Mezi účastníky bylo i osm týmů slovenských středních škol. "Tentokrát se nám moc nedařilo, svěřil se student střední elektrotechnické školy v Prešově Bartko, jehož tým soutěžil v kategorii Tanec. "Vloni v Mexiku ale naši kolegové v jedné disciplíně dokonce vyhráli," dodává s pýchou.

Umělí číšníci, ale i pomocníci v domácnosti, záchranáři, ale hlavně fotbalisti se předváděli  v holandském Eindhovenu na mistrovství světa RoboCup 2013.

Umělí číšníci, ale i pomocníci v domácnosti, záchranáři, ale hlavně fotbalisti se předváděli v holandském Eindhovenu na mistrovství světa RoboCup 2013.

Tým z Prešova, tak jako ostatní, se nejprve musel kvalifikovat pro tento turnaj umístěním v národní soutěži. "Všechny týmy musí nejprve v domácí soutěži prokázat, že jsou schopné soutěžit na mistrovství světa," vysvětlil Barry van der Meer z Technické Univerzity v Eindhovenu, která mistrovství spoluorganizovala.  Z českých týmů bohužel na mistrovství žádný zástupce nebyl. "Nevím, jestli taková národní soutěž v Česku existuje a jestli ne, tak proč ne," divil se van der Meer.

Velká výzva pro roboty: do roku 2050 porazit vítěze Světového poháru

RoboCup je mezinárodní soutěž, která začala v roce 1997 s cílem propagovat robotiku a vědu a výzkum v této oblasti. Původně byla založena pro soutěž robotů ve fotbale a nyní má mnoho jiných kategorií jako je RoboCupRescue, RoboCup@Home a RoboCupJunior. Ve fotbale má velký cíl: aby do poloviny tohoto století nejlepší tým robotů porazil vítěze Světového poháru FIFA.  Příští ročník RoboCup 2014 se bude konat stejně jako fotbalový šampionát v Brazílii.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.