Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mnozí žáci nemusí do pátku do školy, mají ředitelské volno

Sportující děti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportující děti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Děti měly ve středu oficiálně poslední den vánočních prázdnin, mnoho škol ale vyhlásilo na čtvrtek a pátek ředitelské volno.

Školákům se tak sváteční odpočinek protáhne na plné dva týdny. Pro rodiče, kteří nemohli zůstat se svými potomky tak dlouho doma, zajistily některé školy na první lednové dny alespoň hlídání ve třídách.

ČTĚTE TAKÉ:

To je třeba případ Základní a mateřské školy Citonice na Znojemsku, kde nebude do konce týdne v provozu ani školní jídelna. Pokud budou mít rodiče zájem, bude ale pro děti zajištěn dozor ve škole. Zavřená zůstane také uhříněveská ZŠ Jandusů, do konce týdne se zde bude provádět revize kotelny, výměna osvětlení a školení kantorů. Pro děti ale zůstane otevřená družina.

Ředitelé mohou vyhlásit volno pětkrát do roka

Ředitelé mohou během školního roku vyhlásit až pět volných dní, musí je však s předstihem oznámit a zveřejnit. Většinou tak činí právě v případech, kdy zbývá mezi víkendem a koncem či začátkem prázdnin jeden nebo dva pracovní dny.

V tomto školním roce už si školáci užili dva dny podzimních prázdnin v říjnu, další volno, tentokrát pololetní, čeká žáky v pátek 1. února. Poté plynule naváže cyklus týdenních jarních prázdnin, v posledních okresech skončí 17. března. Poté se mohou školáci těšit ještě na dvoudenní odpočinek 28. a 29. března před Velikonocemi, následovat pak budou tři měsíce učení, než začnou hlavní letní prázdniny.

Volných dnů mají ale děti tolik, že rodičům často nestačí dny dovolené. V posledních letech proto přibývá třeba takzvaných příměstských táborů, kdy mohou děti přijít třeba jen na jeden den do domu dětí a mládeže nebo jiného zařízení pro školáky, a strávit zde pod dohledem vedoucích celý den hraním.

Někdy se také v rámci příměstských táborů chodí na celodenní výlety.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.