Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mnozí žáci nemusí do pátku do školy, mají ředitelské volno

Sportující děti - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sportující děti - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Děti měly ve středu oficiálně poslední den vánočních prázdnin, mnoho škol ale vyhlásilo na čtvrtek a pátek ředitelské volno.

Školákům se tak sváteční odpočinek protáhne na plné dva týdny. Pro rodiče, kteří nemohli zůstat se svými potomky tak dlouho doma, zajistily některé školy na první lednové dny alespoň hlídání ve třídách.

ČTĚTE TAKÉ:

To je třeba případ Základní a mateřské školy Citonice na Znojemsku, kde nebude do konce týdne v provozu ani školní jídelna. Pokud budou mít rodiče zájem, bude ale pro děti zajištěn dozor ve škole. Zavřená zůstane také uhříněveská ZŠ Jandusů, do konce týdne se zde bude provádět revize kotelny, výměna osvětlení a školení kantorů. Pro děti ale zůstane otevřená družina.

Ředitelé mohou vyhlásit volno pětkrát do roka

Ředitelé mohou během školního roku vyhlásit až pět volných dní, musí je však s předstihem oznámit a zveřejnit. Většinou tak činí právě v případech, kdy zbývá mezi víkendem a koncem či začátkem prázdnin jeden nebo dva pracovní dny.

V tomto školním roce už si školáci užili dva dny podzimních prázdnin v říjnu, další volno, tentokrát pololetní, čeká žáky v pátek 1. února. Poté plynule naváže cyklus týdenních jarních prázdnin, v posledních okresech skončí 17. března. Poté se mohou školáci těšit ještě na dvoudenní odpočinek 28. a 29. března před Velikonocemi, následovat pak budou tři měsíce učení, než začnou hlavní letní prázdniny.

Volných dnů mají ale děti tolik, že rodičům často nestačí dny dovolené. V posledních letech proto přibývá třeba takzvaných příměstských táborů, kdy mohou děti přijít třeba jen na jeden den do domu dětí a mládeže nebo jiného zařízení pro školáky, a strávit zde pod dohledem vedoucích celý den hraním.

Někdy se také v rámci příměstských táborů chodí na celodenní výlety.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...