Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mnohomluvné otisky prstů

Otisk prstů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otisk prstů | foto: Reprofoto

PRAHA Otisky prstů mohou s vysokou pravděpodobností nejen identifikovat pachatele, ale prozradí i něco o jeho zvycích a životním stylu.

Pokrok pomáhá v boji proti zločincům. Dokázali to odborníci na konferenci pořádané Radou pro výzkum v technických a fyzikálních oborech konané v Londýně. Tři týmy tam vyšly ze "slonovinových věži" svých laboratoří a představili forenzním odborníkům metody, které by v dohledné budoucnosti měly detektivům ulehčit práci.
Doktorka Sue Jickellsová z Kings College v Londýně představila výsledky práce, která chce z otisku prstu dostat "něco víc".

Otisk prstů je tvořen z velké části lipidy, tedy tuky. "A lipidy nám dávají spoustu možností," řekla doktorka Jickellsová. Jsou součástí našeho metabolismu, který ovlivňují i naše životní návyky a (jde o kriminalistiku) také zlozvyky. Kuřáci tak například ve zvýšené míře vytváří chemickou sloučeninu kotinin. V současné době provádí Jickellsová se svými kolegy výzkum ve spolupráci s protidrogovými centry, aby ověřila, zda otisky prstů mohou prozradit i závislost na tvrdých drogách.

To ale není vše, co lze z otisku prstů vyčíst. Prozradí například i věk. Staří, dospělí i děti, každá z těchto věkových skupin má poněkud odlišné složení otisků. Zanechávají za sebou jiné organické sloučeniny.

Nevýhodou ovšem je, že lipidy se během několika dní rozpadnou, průměrně to je okolo týdne. Výzkum odborníků z Kings College se proto zaměřuje i na problém "rozpadové" řady otisků prstů. To by mělo umožnit přesnější zpětnou rekonstrukci.

Otisky na tisíce kousků
Další přednášející, Neil McMurray z university ve Swansea ve Walesu, se s kolegy zaměřil na metody snímání otisků prstů z kovových povrchů včetně tak namáhaným dílů, jakou jsou kulky či kousky odpálených výbušných zařízení.

Otisky, které na těchto površích vznikají, jsou především stopami lidského potu. Při použití klasických metod je jejich odhalení někdy velice komplikované.

Proto se McMurray se svými kolegy věnuje zkoumání chemických stop, které na kovu zanechal agresivní lidský pot. Měří drobné změny elektrického potenciálu na místech doteku. Podařilo se mu tak "sebrat" otisky i z kovových dílů, které byly vystaveny teplotám okolo 600 stupňů.

Odborníci doufají, že za několik let bude výsledkem jejich práce přenosné zařízení schopné odhalit otisky prstů přímo na místě činu.

Boty proti zločinu
Na konferenci se mluvilo také o botách. Díky novým zákonům nyní mohou policisté běžně odebírat podezřelým osobám vzorky otisků podrážek a soud je přijímá jako důkazy. Byť se svojí vypovídací hodnotou nevyrovnají vzorkům DNA nebo otiskům prstů.

Ovšem stopy podrážek se podaří odhalit na mnoha místech trestného činu. Přesná identifikace obuvi je ale nyní pouze v rukou detektivů. Profesor Nigel Allison a jeho tým z univerzity v Sheffieldu představili první výsledky zkoušek automatizovaného systému pro identifikaci podrážek obuvi.

Úspěšnost je velmi dobrá, ale systém zatím nepracuje s částečnými otisky. Když se osvědčí, mohl by posloužit například k rychlé identifikaci podezřelých.

Byl to blondýn s černou botou?
Snímání otisků prstů je staré 150 let, ale rozhodně to neznamená, že by se přežilo, byť rukavice se od té doby staly povinnou zločineckou výbavou. "Stará dáma" daktyloskopie má v rukávu ještě několik es, jak dokazují i příspěvky britských odborníků představené na nedávné konferenci v Londýně.

Kriminalistika se však netočí jen kolem otisků prstů. Při identifikaci zločinců by měl pomoci i v současnosti vyvíjený počítačový systém rozeznávání otisků podrážek bot. Například britské soudy je od minulého roku mohou uznávat jako důkaz.

Nová metoda snímání otisků prstů pomocí změn elektrického potenciálu v místech, kde na kovech ulpěl lidský pot, umožňuje odhalit tyto důležité důkazy třeba na nábojnicích či součástkách bomb.

Bílkoviny, ze kterých se skládají otisky prstů, by v budoucnu mohly prozradit například i to, jestli byl dotyčný kuřák či nekuřák, zda bral drogy, případně jaké, a v neposlední řadě i jeho věk.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...