Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mobil pozná, jaká hudba hraje v jeho okolí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Sony EricssonReprofoto

Mobilní operátor Vodafone a rádio Evropa 2 společně představili novou službu Pecka, která umožní snadno identifikovat hudební skladbu právě hrající v dosahu mobilního telefonu. Služba je dostupná také pro zákazníky konkurenčních operátorů T-Mobile a Telefónica O2.

Určitě už se vám někdy stalo, že jste na nějakém místě zaslechli píseň, která se vám líbila, ale neznali jste ji. S tím už teď nebudete mít problém, neboť Vodafone ve spolupráci s rádiem Evropa 2 spustil službu s názvem Pecka, jejímž úkolem je identifikovat hudební skladbu hrající v éteru. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je mobilní telefon. Služba totiž funguje tak, že vytočíte telefonní číslo 772 882 222, umístíte svůj mobil do blízkosti příslušného zdroje hudby a potvrdíte klávesou 1. Poté necháte přibližně 20 vteřin váš přístroj poslouchat nahrávku, kterou chcete rozeznat, a počkáte, až se hovor sám ukončí. Krátce po ukončení hovoru vám pak na mobil přijde textovka s názvem hudební skladby a jménem interpreta, v horším případě esemeska informující o chybném rozpoznání. Tímto způsobem můžete identifikovat jakoukoli hudbu, kterou uslyšíte - koncert, párty, či autorádio.

Rozpoznana

Volání na výše uvedené číslo je zpoplatněno standardně jako volání do sítě Vodafone podle tarifu zákazníka, SMS s názvem písně a jejího interpreta vyjde na 20 Kč. Pokud systém hudbu nerozezná, za přijatou textovku nic nezaplatíte. Sympatické je, že službu Pecka mohou využívat i zákazníci konkurenčních operátorů, nikoli pouze majitelé karet Vodafone. Smůlu mají jen zákazníci U:fona, neboť náš nejmladší operátor nepodporuje Premium SMS, na níž je služba založena.

Nerozpoznana

Služba Vodafone Pecka čerpá z neustále aktualizované databáze čítající dnes více než 4 miliónů skladeb Jedná se o jednu z největších evropských hudebních databází, jejímž provozovatelem a vlastníkem je společnost Shazam. Českých skladeb je zde v současné době zastoupeno zhruba 20 tisíc a jejich aktualizaci má na starost rádio Evropa 2, které poskytlo svůj archiv. Pro zajímavost: nejstarší píseň v databázi pochází z roku 1950.

Vodafone Pecka zatím běží nyní ve stádiu beta verze, ostrý provoz bude spuštěn od 1. září 2008.

Track ID
Vodafone Pecka není jediná služba, která prostřednictvím mobilu dokáže rozeznat hudební skladbu. Něco podobného již delší dobu nabízí také Sony Ericsson. Služba nese název TrackID a je dostupná ve vybraných modelech  – především Walkmanech, nachází se ale i v některých běžných telefonech švédsko-japonského výrobce, jež nejsou primárně určeny pro poslech hudby. TrackID na rozdíl od Pecky nevyužívá hlasovou síť, nýbrž datové přenosy. Pro její funkčnost je tedy nutné mít správně nastavený datový profil a počítat s poplatky za přenesená data. Vše ostatní potom probíhá stejně – mobil přiložíte ke zdroji hudby a počkáte, až se nahraje část skladby, která se následně odešle na vzdálený server, kde proběhne porovnání s písněmi z databáze. Samotná služba zpoplatněna není. Funkce TrackID čerpá z databáze Gracenote, kterou nedávno odkoupila společnost Sony. Gracenote obsahuje informace o více než 80 miliónech hudebních skladbách, tedy řádově mnohem více, než má konkurenční Shazam, na rozdíl od něj tu však nejsou zastoupeny české skladby.

Shazam iD
Shazam iD vychází ze stejného principu jako konkurenční služba Track ID. Jedná se tedy o aplikaci, která funguje na základě datových přenosů. Tento program si mohou zdarma stáhnout a nainstalovat majitelé mobilních telefonů s operačním systém Symbian S60 3rd. K identifikaci skladby stačí nahrávka v délce přibližně 10 sekund, poté okamžitě dojde k jejímu analyzování. Veškeré nalezené výsledky se ukládají do složky My Music a kromě názvu skladby se jménem interpreta se dále zobrazuje obrázek alba, z něhož daná píseň pochází. Specialitkou je pak funkce Share It, díky níž můžete výsledek vyhledání odeslat SMSkou.

Shazam iD Shazam iD_2

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!