13. listopadu 2014 13:25, aktualizováno  14:05 Lidovky.cz > Relax > Věda

Modul Philae dosedl na jádro komety, poslal první snímky

Snímek složený z několika fotografií pořízených kamerovým systémem CIVA ukazuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek složený z několika fotografií pořízených kamerovým systémem CIVA ukazuje... | foto: ČTK/AP

DARMSTADT Modul Philae evropské sondy Rosetta, který ve středu přistál na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, je v pořádku. Informovala o tom ve čtvrtek na svém webu Evropská vesmírná agentura (ESA) a dokládá to prvními záběry, které na Zem od robotického přístroje dorazily.

„Přistávací modul Rosetty Philae je bezpečně na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, jak potvrzují tyto dva záběry CIVA (kamerový systém),“ píše ESA pod mozaikovým obrázkem, který je složen ze dvou snímků a na němž je vidět i jedna ze tří „nohou“ modulu.

ČTĚTE TAKÉ

Celý panoramatický záběr vesmírná agentura slibuje zveřejnit na čtvrteční tiskové konferenci, jejíž začátek stanovila na 14:00.

Sonda Rosetta a modul Philae, který míří na povrch  komety...
Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko 1
Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko 2
Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko 3

Z prvních snímků je podle vědců patrné, že se Philae zřejmě nachází na nějakém svahu. Nicméně jeho poloha je stabilizovaná, byť první informace upozorňovaly, že při přistání zřejmě selhalo ukotvení. Analýzy dat podle sdělení ESA ukázaly, že robot přistál natřikrát - v 16:33, v 18:26 a 18:33 SEČ.

Modul je v kontaktu

Odborníci pracující na programu Rosetty ale zůstali optimističtí. „Philae strávil noc na kometě a my máme tři dobré zprávy. Zaprvé, Philae je na jádru komety. Zadruhé, Philae dostává energii, jeho sluneční panely jsou osvětlené a to mu umožňuje myslet na budoucnost.

A zatřetí, jsme s Philae v nepřetržitém kontaktu, neboť vysílá a přijímá informace od Rosetty a ta nám je přeposílá,“ řekl ve čtvrtek ráno podle agentury AFP ředitel francouzské vesmírné agentury CNES Jean-Yves Le Gall.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!