Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Modul Philae se odmlčel. Stihl však poslat údaje z komety

Sonda Rosetta a modul Philae, který míří na povrch  komety... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sonda Rosetta a modul Philae, který míří na povrch komety... | foto: ESA - Evropská vesmírná agenturaLidovky.cz

DARMSTADT (NĚMECKO) Evropský robotický modul Philae, nacházející se na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, se v noci na sobotu SEČ kvůli nedostatku energie odmlčel a spojení se s ním v sobotu ráno nepodařilo opět navázat.

Nicméně před „umlknutím“ stačil na Zem poslat všechny získané údaje, včetně dat z vrtů. Informovali o tom představitelé Evropské kosmické agentury (ESA), která aparát vyslala.

Philae podle ESA obnovil pravidelný kontakt se Zemí v pátek ve 23:19 SEČ, o více než dvě hodiny později jeho bateriím ale došla energie a spojení se v 01:36 přerušilo. Vědci nicméně oznámili, že se před vybitím baterií průzkumnému aparátu podařilo odeslat prakticky veškerá očekávaná data.

PSALI JSME:

Philae přistál na kometě ve středu poté, co ji po desetileté pouti k místu určení dopravila sonda Rosetta, která nyní kolem kosmického tělesa krouží a zajišťuje spojení se Zemí. V pátek experti upozornili, že životnost baterií, odhadovaná na dva a půl dne, se blíží ke konci. Přístroj se nachází ve stínu útesu, takže jeho solární panely nedokážou načerpat dostatek energie ze slunečního svitu. Během dvanáctihodinového dne komety na ně Slunce svítí jen 1,5 hodiny.

Podle odborníků ale není situace zcela ztracena. V pátek se vědci pokusili podmínky zlepšit pootočením modulu o 35 stupňů a zvednutím o čtyři centimetry, aby největší solární panel zachycoval co nejvíc slunečního záření. Existuje také možnost, že se sama kometa natočí při své cestě vesmírem příznivěji směrem ke Slunci.

Důležitý signál

„Nevíme, jestli se baterie dokážou nabít dostatečně na to, aby modul mohl dál pracovat,“ řekl podle agentury AP vedoucí operací ESA Paolo Ferri. „Je velmi nepravděpodobné, že nějaké spojení navážeme brzy, nicméně kroužící sonda (Rosetta) bude dál poslouchat, zda nezaslechne možné signály,“ dodal.

Modul měl při přistání problémy s tryskami a zřejmě selhalo i ukotvení. Proto dvakrát poskočil, a přistál tak až napotřetí. Vědci se teď snaží polohu aparátu určit s pomocí Rosetty. Signál z ní putuje k Zemi 28 minut.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!