Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mozek autisty nevidí rozdíl mezi královnou a sebou samým

V některých případech může být jedním z příznaků autismu i mnohokrát opakované rovnání předmětů do neobvyklých tvarů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V některých případech může být jedním z příznaků autismu i mnohokrát opakované rovnání předmětů do neobvyklých tvarů | foto: WikimediaReprofoto

LONDÝN/PRAHA Nová studie sledující aktivitu mozku v reálném času znovu naznačuje, že mozek lidí postižených autismem má velké potíže s odlišováním sebe sama od druhých.

Autismus se dlouho považoval za chorobu spojenou s narušeným sociálním vnímáním. Postižení nedokáží reagovat na podněty od svého okolí, které "zdraví" lidé bez problémů rozeznávají - například výraz hněvu či náklonnosti. Míra této společenského "neschopnosti" se samozřejmě může výrazně lišit. Řada nemocných dokáže žít v podstatě samostatně.

Ale z medicínského hlediska bohužel problém této nemoci není vůbec jednoduchý. Jejím tělesným příčinám věda stále nerozumí. Hypotéz je ovšem mnoho. Včetně té, že že jde o projevy různých postižení, které jen medicína shrnuje do jedné skupiny.

Trvalého zájmu se dostává myšlence, že autisté nejsou schopni odlišit sami sebe od jiných. V podstatě jejich problém podle této myšlenky není ani tak v tom, že by nemohly vnímat ostatní, ale nedokáží si vytvořit představu vlastního já. Hypotézou se zabývá celá řada výzkumných týmů, včetně odborníků ve Výzkumném centru autismu na univerzitě v anglickém Cambridge.

Ti se rozhodli myšlenku ověřit při sledování fungování mozku autistů v reálném čase. Vycházeli z poznání, že pokud se zabýváte v myšlenkách sami sebou, ve vašem mozku se zvyšuje činnost některých charakteristických oblastí. Například takzvané ventrální mediální prefrontální kůry (je to neuvěřitelné, ale bude jednodušší komplikovanou zkratku VMPCF).

V Cambridgi sestavili skupinu 66 osob: polovina byli autisté, zbytek kontrolní skupina "zdravých". Položili je pod funkční magnetickou rezonanci a kladli jim jednoduché otázky, které se týkaly jejich názorů a přesvědčení, osobních zálib či fyzických charakteristik. U nepostižených se činnost VMPCF zvýšila, kdykoliv otázky směřovaly jim na tělo. Činnost této mozkové oblasti byla naopak nižší, když se experimentátoři ptali například po britské královně. Ovšem v případě autistů se žádný významný rozdíl neprojevil. Jejich mozek otázky po královně i po nich samých zpracovával v podstatě stejně.

Jak uvádí autoři studie, život ve společnosti si žádá, aby člověk chápal svou podobnost s jiným nebo naopak svou odlišnost. Snížená schopnost autistů v tomto ohledu může dobře vysvětlovat značnou část jejich společenského handicapu. Je to další plus pro hypotézu narušeného sebevnímání, ale rozhodně to ve vleklé diskusi o autismu není zásadní slovo. Už proto, že použitá metoda nemůže říct nic o příčinách nemoci.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.