Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

15 let bojuje s drogovou závislostí. Nyní mu lékaři voperovali do mozku implantáty

Operační sál (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operační sál (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Charlestown (Západní Virginie) Pacientovi s drogovou závislostí zavedli vůbec poprvé doktoři ve Spojených státech do mozku implantáty. Pomocí elektrických impulsů chtějí ovlivnit jeho chuť na drogy.

33letý Gerod Buckhalter s drogovou závislostí bojuje od té doby, co mu v 18 letech lékaři kvůli fotbalovému zranění předepsali opiáty. Nyní na něm zkoušejí léčbu, která má jeho problémy odstranit.

Podle serveru BBC doktoři provedli sedmihodinovou operaci 1. listopadu v Západní Virginii. Pacientovi vyvrtali malou díru do lebky, jíž do něj umístili elektrodu velkou asi jeden milimetr. Ta se nyní nachází v části mozku, která reguluje závislost nebo sebekontrolu.

Na rentgenovém snímku je vidět zavedený implantát.

Na rentgenovém snímku je vidět zavedený implantát.

Doktoři voperovanou elektrodou, která vysílá impulsy, ovládají bezdrátovým zařízením. Chtějí tak ovlivnit přirozenou mozkovou činnost, píše The Washington Post.

Tým sestavený z fyziologů, psychologů a expertů na závislosti nyní zkoumá, zda touha po drogách u pacienta klesá. Stejnou operaci v nejbližších dnech podstoupí i další tři pacienti.

Na světě je sice okolo 180 tisíc lidí s implantátem v mozku, lékaři v Západní Virginii však vůbec poprvé použili popisovaný způsob u drogově závislého pacientů, u něhož jiné metody léčby selhávaly.

„Závislost je velmi komplexní problém, který ovlivňuje řada faktorů. Někteří jedinci nemají přístup k léčbě, jejich mozek se tak pomalu mění a oni mají čím dál větší chuť na drogu,“ říká doktor Ali Rezai.

Hloubková mozková stimulace se používá rovněž při léčbě Parkinsonovy choroby, epilepsie nebo při obsedantně-kompulzivní poruše.

Americká neurotechnologická společnost nedávno požádala o povolení, aby mohla stejně léčit i lidi postižené ochrnutím či obrnou.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...