Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. listopadu 2019 9:10 Lidovky.cz > Relax > Věda

15 let bojuje s drogovou závislostí. Nyní mu lékaři voperovali do mozku implantáty

Operační sál (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operační sál (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Charlestown (Západní Virginie) Pacientovi s drogovou závislostí zavedli vůbec poprvé doktoři ve Spojených státech do mozku implantáty. Pomocí elektrických impulsů chtějí ovlivnit jeho chuť na drogy.

33letý Gerod Buckhalter s drogovou závislostí bojuje od té doby, co mu v 18 letech lékaři kvůli fotbalovému zranění předepsali opiáty. Nyní na něm zkoušejí léčbu, která má jeho problémy odstranit.

Podle serveru BBC doktoři provedli sedmihodinovou operaci 1. listopadu v Západní Virginii. Pacientovi vyvrtali malou díru do lebky, jíž do něj umístili elektrodu velkou asi jeden milimetr. Ta se nyní nachází v části mozku, která reguluje závislost nebo sebekontrolu.

Na rentgenovém snímku je vidět zavedený implantát.

Na rentgenovém snímku je vidět zavedený implantát.

Doktoři voperovanou elektrodou, která vysílá impulsy, ovládají bezdrátovým zařízením. Chtějí tak ovlivnit přirozenou mozkovou činnost, píše The Washington Post.

Tým sestavený z fyziologů, psychologů a expertů na závislosti nyní zkoumá, zda touha po drogách u pacienta klesá. Stejnou operaci v nejbližších dnech podstoupí i další tři pacienti.

Na světě je sice okolo 180 tisíc lidí s implantátem v mozku, lékaři v Západní Virginii však vůbec poprvé použili popisovaný způsob u drogově závislého pacientů, u něhož jiné metody léčby selhávaly.

„Závislost je velmi komplexní problém, který ovlivňuje řada faktorů. Někteří jedinci nemají přístup k léčbě, jejich mozek se tak pomalu mění a oni mají čím dál větší chuť na drogu,“ říká doktor Ali Rezai.

Hloubková mozková stimulace se používá rovněž při léčbě Parkinsonovy choroby, epilepsie nebo při obsedantně-kompulzivní poruše.

Americká neurotechnologická společnost nedávno požádala o povolení, aby mohla stejně léčit i lidi postižené ochrnutím či obrnou.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....