Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Multivitaminová deziluze

Nepomáhají. Efekt vitaminových doplňků na chronická onemocnění se nedaří prokázat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepomáhají. Efekt vitaminových doplňků na chronická onemocnění se nedaří prokázat. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Potravinové doplňky nijak neovlivňují zdravotní stav žen po menopauze. V žádném případě nesnižují riziko rakoviny ani nebezpečí infarktu.

Prodej potravinových doplňků je velký byznys s obratem, který se počítá v desítkách miliard dolarů. Ve Spojených státech multivitaminy pravidelně konzumuje každá třetí žena, ovšem čím dál víc je vyhledávají i spotřebitelé z jiných zemí. Jako podpůrný argument se v některých reklamách objevují tvrzení o tom, že ten který přípravek je vhodné používat i jako prevenci proti rakovině či kardiovaskulárním chorobám. Pro mnoho lidí jde o pádný důvod, proč otevřít peněženku.

Problém je, že tvrzení o protirakovinných účincích stojí na vodě. Prokázala to zdaleka největší studie zkoumající zdraví žen, kterou koordinovali odborníci z Výzkumného centra rakoviny Freda Hutchinsona v Seattlu. Tato instituce je jedním z celosvětově nejuznávanějších středisek věnujících se prevenci a léčbě rakoviny. Zaměstnává mimo jiné i tři nositele Nobelovy ceny a medicínu.

Vědci sledovali po osm let zdravotní stav 161 808 žen, žádná z nich již nebyla v plodném věku. Na tak velké skupině osob dosud vliv umělých vitaminů nikdo nezkoumal. Ve sledované skupině byl počet žen užívajících vitaminové doplňky mírně nad americkým průměrem. Každý den po nich sáhlo 41,5 procenta účastnic.

Obě skupiny se na první pohled lišily. Multivitaminy preferují bílé ženy ze západních států USA. Pravidelné konzumentky vitaminů se snaží dělat pro své zdraví víc, než je průměrné. V průměru mají tyto ženy nižší BMI, vyšší vzdělání, méně kouří, ale častěji pijí alkohol. Konzumují více zeleniny a méně tuků.

Po započtení zmíněných faktorů a také zohlednění vlivu věku, fyzické aktivity, četnosti výskytu rakoviny v různých rodinách a mnoha dalších odlišností vědci zjistili, že vitaminové doplňky výskyt rakoviny nijak neovlivňují. Týká se to četnosti nádorů prsu, vaječníků, tlustého střeva a konečníku i pravděpodobnosti vzniku dalších typů rakoviny.

Podle výsledků publikovaných ve specializovaném periodiku Archives of Internal Medicine lze to samé konstatovat o kardiovaskulárních onemocněních, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Nebyl zaznamenán ani častější výskyt krevních sraženin. I celková úmrtnost byla v obou skupinách naprosto srovnatelná.

Dobrá zpráva: neškodí
„Spotřebitelé utrácejí za potravní doplňky s myšlenkou, že dělají něco pro své zdraví, ovšem neexistuje žádný důkaz, který by jejich přesvědčení potvrzoval,“ říká hlavní autorka publikované studie Marian L. Neuhouserová z Výzkumného centra rakoviny Freda Hutchinsona. „Častější koupě ovoce a zeleniny by byla lepší volbou. Multivitaminy v podstatě žádný efekt nemají. Díky údajům získaným od tak širokého spektra osob ale také můžeme říct, že nikomu neškodí,“ dodává Marian Neuhouserová. 

To je v podstatě dobrá zpráva. Některé starší studie totiž naznačovaly, že úmrtnost konzumentů potravinových doplňků je dokonce větší než ve skupině, která tyto produkty důsledně ignoruje. Efekt však podle všeho lze připsat skutečnosti, že reklamě argumentující ochranou zdraví snadněji podléhají lidé, kteří již nějaké potíže pociťují.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč