Diskuse k článku: Musk chce kolonizovat Mars v roce 2022. Po 40 letech odhaduje milionovou populaci

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 36
  • Poslední: 12.10.2016 15:38
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Mrázek 12.10.2016 15:38

Politiků ? TO BERU !!!!

P. Pesek 12.10.2016 12:22

Nějak se mi to nezdá v kontextu toho, že jsme se na měsíc ještě nedokázali vrátit. Nějak se mi zdá mnohem realističtější vybudovat základnu na Měsíci než na Marsu. A ani to není jednoduché. Obletět Mars a zůstat na orbitě, možná. Ale přistát, žít na povrchu a odletět, to si nějak nedovedu představit. A ještě je otázka, jestli na Marsu není život. Pokud ano, tak bych veškeré návštěvy s možnou kontaminací pozemskými organismy striktě zakázal. Nejdřív je třeba Mars prozkoumat jak je teď a pak až přetvářet a měnit a ničit.

P. Min 11.10.2016 18:34

Je to lakave. Ale tam asi nebude mozne si sednout pod vrbu u potucku a popripade si chachytat male rybicky ci zaskocit do lesa na pro hribek ci lisku, natoz kremenace. No jo, na zemu to uz brzy take nepujde, 8 miliard lidi. Bili se nemnozi, ale musulmani a cikani to dotahnou brzy na 10 mld a bude ouzsko . Zejmena, pokud se dal budou zvedat hladiny oceanu. :)

D. Šimáček 11.10.2016 12:59

hmm odhlédneme-li od ceny tak by musel dopravit na mars minimálně 500 000 lidí aby se mu tam mohli takhle rozmnožit jednou lodí jich dopraví 100 tj 5 000 letů s jednou lodi toma 3mesice tam 3 mesice zpatky bratru mu to bude trvat 2500let kvůli startovacímu oknu cca jednou za dva roky potřebuje dostat cca 250 lodí do jednoho startovacího okna, kdy je hodlá postavit?

Z. Paldus 5.10.2016 22:05

Člověk již věky ničí tuto zemi a teď by chtěl začít ničit i ostatní planety? Kdyby se ti pseudovědci raději starali jak přestat ničit zem na které se narodili.

j. kříž 5.10.2016 20:08

jo grilovačka pod slunečním větrem a kosmickým zářením to bude pro budoucí naturalizované marťany vyhledávanou a nevyhnutelnou terapií))) myslím že musk je magor na svobodě

J. Mrázek 3.10.2016 13:46

Stačili by všichni politici a nechat je TAM si realizovat své "nápady"...

K. Wágner 1.10.2016 19:47

Musk také tvrdí, že do roku 2060 by na Marsu mohl žít až milion lidí.

Co by tam pohledával?

J. Křivánek 30.9.2016 2:53

Tak určitě. Pán Musk je pomatenec. Zcela mimo ekonomickou realitu. Život člověka na Marsu by byl neskutečně nákladný. A stejně by život na Marsu připomínal život v kriminále. Proč by to proboha někdo dělal? Aby bylo možné Mars osídlit živými lidmi bylo by potřeba na Marsu zřídit nejdříve celý robotizovaný průmyslový komplex. Těžba surovin, výroba elektřiny, betonu, oceli, skla, výroba strojírenských a elektrotechnických výrobků. Doprava toho všeho ze Země je naprosto nemožná - ekonomicky obludná. Pak zbudovat ohromné skleníky pro pěstování potravin a obytné komplexy pro lidi. To vše vzduchotěsné, natlakované, odolné proti radiaci, odolné proti obrovským změnám teplot. A proč? Aby si udělal nějaký pomatenec dobře? I kdyby měli lidé nějaký zásadní důvod to udělat, trvalo by několik generací vybudování základního průmyslového zázemí, aby kolonie na Marsu byla ve výrobě statků pro svoji existenci soběstačná. I pak by život na Marsu byla pro člověka tortura.

P. Aron 29.9.2016 17:09

Kolonizace Marsu v sci fi vypadá hezky. Reálně to není ani ve výhledu v lidských možnostech. Na povrchu Marsu se nedá žít. Atmosféra se svou hustotou a obsahem kyslíku blíží k tomu co je u nás v nejvyšších vrstvách atmosféry. Člověk bez skafandru by ztratil vědomí během pár vteřin a zemřel také téměř okamžitě. Teplota v průměru kolem minus 50 stupňů. Čím by se obyvatelé asi živili ? Jak by tam mohli něco pěstovat. Jedině pod zemí nebo uzavřených kopulích. Jenže čím by je postavili ? Buldozery a těžkou techniku by si asi těžko přivezli. Kde by brali vodu ? I v tom nejlepším případě by tam žili v uzavřených domech halách nebo sklenících. To ani nemluvím o nákladech. A přínos ? Jak už zde pár lidí psalo - levnější by bylo zalesnit a zazelenit Saharu.

J. Kohout 29.9.2016 15:59

První by měli letět všichni naši politici. Je škoda, že se všichni nevejdou najednou. Je jasné, že tam sami politici nepřežijí, možná ani další cestující např. advokáti nebo soudci, ti to budou mít také těžké, asi také nepřežijí. Ale je naděje, pokud se tam konečně dostanou normální lidi, že by se Mars kolonizovat dal.

R. Stary 29.9.2016 12:44

Musk ma financni problemy. Zatim dluzi pul miliardy. Vyroba aut Tesla je ztratova. Tuskovy rakety vybuchuji. Ted chce zrejme z investoru vyrazit dalsi penize.

J. Nový 29.9.2016 11:57

"Otázkou prozatím zůstává, jak se bude celý projekt financovat. "

.

No jak asi? Jako všechny jeho projekty. Stát to zacáluje dotacemi

J. Mrázek 29.9.2016 9:32

Téměř nulové magnetické pole a tvrdé záření dopadající na povrch umožní jedinou variantu - v podzemí. Nevyšlo by to nastejno v podzemí na Měsíci, nebo podzemní autonomní města na Zemi ? Enceladus bude mít ještě hrozivější výchylku gama záření na měřícím přístroji a budovat v ledu se dá sice lépe, než v regolitu a v sopečných horninách, ale nic moc a žádná sláva... Potřebujeme PŘESKOČIT tuhle etapu a dostat se o jeden řád dál, ale nevidím civilizaci, která by si nás vzala pod křídla pomohla nám ...

J. Zima 28.9.2016 22:43

Podle mého názoru je to fantasmagorie. Kolonizace Marsu nedává žádný smysl. Jak tam lidé budou žít? Marsovská atmosféra je řídká a nedýchatelná. To budou věčně v nějakých uzavřených koloniích? To je snad jednodušší postavit stejnou kolonii někde v poušti na Zemi. Bude to mnohem levnější uskutečnitelné.

Vůbec výlety po sluneční soustavě není možno provádět bez radikálního pokroku v oblasti pohonu. Současné motory založené na chemickém spalování v podstatě narazily na hranice svých možností. Jejich vývoj stagnuje už asi 40 let. Až budou vyvinuty motory využívající nějak jadernou energii, které umožní dosahovat rychlostí stovek km/s pak se může lidstvo někam rozletět.

P. Hlosta 29.9.2016 6:46

Kolonizace Marsu je něco na způsob kolonizace Ameriky, či Austrálie. V těch dobách také nebylo mnoho šancí na úspěšné osidlování neznámých končin. Byla však víra a lidská touha po relativní svobodě i po vlastním obohacení.

Řídká atmosféra Marsu není do budoucna takový problém, jaký představujete a stejné je to i s pohonem meziplanetárních letů. Ovšem stejně mne a vás se nikdo ptát nebude. Buď se to prosadí dříve a nebo později. Já osobně bych se rád dožil času, kdy lidstvo začne s kolonizací Marsu. To ale ne proto, abych tam přesídlil také. Na to skutečně nemám po všech stránkách.

Víte jak se kolonizovala Austrálie? Posílali tam britové zločince a politicky nepohodlné. ;-))

T. Novotný 29.9.2016 7:42

Kolonizace Marsu není ani náhodou na způsob kolonizace Ameriky či Austrálie. Tam žili lidi dávno předtím, než tam dotáhli evropané a ti jen nahradili původní populaci sami sebou. Kolonizace Marsu má mnohem blíž ke kolonizaci Arktidy a Antarktidy nebo neobyvatelných pouští. A tam vlastně žádná kolonizace neproběhla. A to se tam dá aspoň dýchat, cesta tam je levnější a zásobovací trasy kratší a případná záchranná operace není problém. S tím souvisí i změna přístupu k riziku, od doby co začaly vybuchovat raketoplány znamenal každý smrťák několikaletou odstávku a zkoumání co se podělalo. A pro zajímavost, v 21. století proběhly jen 4 pokusy o přistání marsovských vozítek a úspěšné byly jen tři, v tomto kontextu a vůbec kontextu celého vývoje kosmonautiky za posledních dobu mi plány na milionovou kolonizaci Marsu v tomto století přijdou dost úsměvné. Možná kdyby hrozila likvidace země a šlo o záchranu druhu a ke kolonizaci by pak došlo bez ohledu na náklady materiální a lidské, ale jinak ne

J. Nový 29.9.2016 9:21

No, pokud byste kolonizaci Marsu řešil až ve chvíli, kdy by se zjistilo, že během roku hrozí likvidace Země třeba nějakým velkým meteoritem, tak to byste byl opravdu velký "stratég" :-)

J. Nový 29.9.2016 9:19

Atmosféra na Marsu se dá postupně "upravovat".Samozřejmě, že je to běh na dlouhou trasu, ale proč s tím nezačít co nejdříve, pokud už ty možnosti jsou.

Již dnes je rozdíl mezi tím, co "udýchají" lidé, žijící ve vysokohorském prostředí a jinými. I tělo se umí postupně přizpůsobovat podmínkám. A když ne během jednoho života, tak během několika generací

P. Aron 29.9.2016 17:02

Tlak na povrchu Marsu je asi jako na Zemi ve výšce 30 km. Obsah kyslíku v atmosféře minimální. To asi těžko někdo udýchá. Přesněji přežil by bez skafandru je pár vteřin. Jak byste si prosím představoval upravování atmosféry ? Máte představu o tom o čem mluvíte ?

M. Henrik 29.9.2016 18:11

Tak my co jsme viděli film Total Recall, o Marsu víme dost:-)

J. Nový 29.9.2016 18:47

Nemám, ale zároveň jsem dalek říct o něčem, že to nejde nebo nepůjde, protože už jsme se mnohokrát v historii přesvědčili, ýe to, co se zdá dnes nemožné, může být zítra reálné.

J. Kostelanský 28.9.2016 22:07

Nechápem, prečo sa vôbec nehovorí o negatívach tohto osídľovania. Tým najväčším je fakt, že gravitácia na Marse je len 38 %-ná oproti Zemi. Pri dlhodobom pobyte v takomto prostredí svalstvo ochabne, a je veľmi pravdepodobné, že ľudia sa už nebudú môcť nikdy vrátiť na Zem. Telá budú mať totiž také slabé, že by ich zemská gravitácia zabila. A takmer isté to je u ľudí, ktorí sa na Marse narodia. Navyše sa dá predpokladať, že títo ľudia budú mať odlišné telesné proporcie ako ľudia na Zemi a výrazne slabšie svalstvo. Možno nie hneď prvá generácia, ale čím viac generácií na Marse bude, tým budú ľudia odlišnejší. Jednoducho začne pôsobiť evolúcia. A tá funguje trochu inak ako to predpokladal Darwin. Nie formou malých krokov v dlhých časových obdobiach, ale relatívne rýchlo v priebehu niekoľkých či niekoľko desiatok generácií...

J. Nový 29.9.2016 9:16

Ale je to opravdu negativum? Vždyť přeci i na Zemi se liší lidé žijící v amazonský pralesích od číňanů, od severských národů, od severoamerických indiánů.

Tak prostě lidé, kteří budou žít trvale na Marsu budou jiní, než ti na Zemi, podobně jako my jsme jistě úplně odlišní od případných mimozemšťanů, které jednou potkáme.

P. Aron 29.9.2016 21:59

Tak zrovna tohle zase až takový problém není. A zda by se mohli vrátit na Zemi ? Úplně opačný postup. První generace by měla problém, další by se postupně přizpůsobili.

S. Donát 28.9.2016 17:55

Smělé plány. Jsem zvědavý a budu fandit. Lidstvo by se v zájmu svého zachování mělo pokusit osídlit i jiná vesmírná tělesa, ale obávám se, že takto rychle to nepůjde.

J. Podešva 28.9.2016 17:29

Muskovi celkem fandím :-)

Ale než nás začne stěhovat na Mars, bylo by dobře, kdyby dokázal dopravovat lidi na oběžnou dráhu kolem Země. Nicméně nepochybuji, že to brzy zvládne :-)

P. Skřivan 28.9.2016 18:40

Asi to zvládne, protože to opravdu nemá vymyšlené špatně a celkem slušně mu to i funguje. Jsou tam ale některé další "drobnosti". Třeba se zatím nezvládá připojit k ISS. Což např. zvládá ESA v automatickém režimu.

P. Skřivan 28.9.2016 16:16

Řekl bych, že jsou věci reálné a pak věci reálné méně. Zatím Musk nedokáže reálně dopravovat ani lidi na oběžnou dráhu, takže bych byl v plánech opatrnější. Mars je dost nereálná a zbytečně náročná meta. Třeba Měsíc nebo asteroidy by měly význam mnohem větší a z hlediska praktického jsou dosažitelné podstatně snáze.

V. Komárek 28.9.2016 15:01

Nalozit ty nelegaly a ať si tam založí svůj stát!!! Slunickari ,Havlojedi, neziskovky v čele s Rozumkem jim tam můžou vladnout!!! K tomu pribalit nejlepsiho ministra financi na světe kkt. Kalouskovic, huhla by byl ministr zahraničí!!! Aspoň by byl od nich klid!!!:-):-):-)