Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mutanti proti nemoci mozku

PRAHA Vědci v roli sudiček dali pětici makaků do vínku smrtelnou neurologickou chorobu. Vůbec poprvé se povedlo jako „genetický simulátor“ využít primáty.

Lidé s Huntingtonovou nemocí dnes nemají nadějné vyhlídky. První příznaky se objevují obvykle ve středním věku a od té chvíle zbývá pacientovi zhruba patnáct let života. Současná medicína si s touto chorobou neumí poradit ani není možné její vývoj zbrzdit. V moci lékařů je pouze zmírnit některé obtíže, které chorobu doprovázejí.

Huntingtonova nemoc se vyskytuje poměrně zřídka. Postihuje přibližně 60 až 80 lidí z milionu. Relativní vzácnost choroby je pro pacienty další špatnou zprávou, neboť komplikuje hledání účinných léčebných postupů. Tato bariéra může padnout díky úspěchu genetiků z Yerkes National Primate Center v Atlantě. Tým vedený Anthonym Chanem dokázal upravit makaky tak, aby se u nich Huntingtonova nemoc projevila. Popis experimentu přeneslo poslední číslo specializovaného periodika Nature Genetics.

 Huntingtonova nemoc je dědičná. Způsobuje ji porucha genu na čtvrtém chromozomu. Tento úsek genetické informace kóduje bílkovinu zvanou Huntingtin. Anthony Chan spolu s kolegy vložil gen způsobující Huntingtonovu nemoc do celkem 130 vajíček makaků. Spolu s ním dostali makaci rovněž gen způsobující fluoreskování. Díky němu je možno lehce zkontrolovat, zda se genetická manipulace zdařila. Oplodněná vejce pak byla implantována osmi samicím.

Z pěti narozených opic světélkovaly všechny. Tři byly postižené tak vážně, že brzy zemřely. Vykazovaly přitom podobné příznaky jako nemocní lidé.
 Tento výsledek pokusy ospravedlňuje, i když je část veřejnosti vnímá jako kontroverzní. Již delší dobu se jako „genetické simulátory“ používají myši. Existují jedinci s uměle vyvolanou rakovinou, cukrovkou či s chorobami srdce. U vážných nemocí nervové soustavy je však potřeba studovat člověku příbuznější druh, než jsou hlodavci. Podle odborníků se dá v nejbližší době očekávat například vytvoření zvířecího modelu Alzheimerovy nemoci.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.