Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Muž bude ovládat protézu pomocí mozku

Zac Vawter s bionickou protézou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zac Vawter s bionickou protézou | foto: ČTK

CHICAGO Náročný test má v neděli podstoupit revoluční "bionická" protéza, kterou vyvinul vědecký tým v chicagském Rehabilitačním ústavu. Jednatřicetiletý programátor Zac Vawter, který před lety přišel o nohu při motocyklové havárii, má s pomocí nového modelu protézy zvládnout 103 pater chicagské Willis Tower, jedné z nejvyšších budov na světě.

Pozornost odborné i laické veřejnosti vyvolává Vawterův nedělní pokus proto, že půjde o vůbec první veřejnou zkoušku protézy ovládané lidským mozkem.

"Jdeme do schodů," pomyslí si obrazně řečeno pacient a motory a převodná ústrojí v jeho umělé noze začnou pracovat v režimu synchronizovaném s klouby v koleni a v kotníku.

Američan doufá, že na vrchol budovy se dostane za hodinu - bude to sice déle, než by trvalo zdravému člověku, ale kratší dobu, než by to trvalo s "klasickou" protézou.

Bionika

Obor zaměřený na uplatnění znalostí o živých organismech při vývoji nových technologií, se má v budoucnu stát velkým pomocníkem fyzicky postižených lidí. V případě protéz mají elektrické impulzy vysílané z mozku do svalů vydávat signál mechanice ukryté v umělé končetině.

Až Vawter po pokusu odjede domů do Yelmu ve státě Washington, noha zůstane v Chicagu. Vědci budou pokračovat v náročném vývoji, který by měl po několika dalších letech vyústit v uvedení protéz na trh.

Podle Leviho Hargrovea, vedoucího vědeckého týmu, bude pokus první veřejnou zkouškou bionické náhrady. Příprava trvala dlouhé hodiny, když se na stehenní sval figuranta připevňovaly elektrody napojené z druhé strany na minipočítač uvnitř protézy. Vawter už prý dokáže kopnout do míče, projít pokojem a vystoupat několik schodů.

Když v roce 2009 Vawterovi vzali nohu, lékaři předvídavě přemístili volná nervová zakončení na nové místo pro případ budoucího využití. Právě to teď předurčilo invalidního Američana k ostře sledovanému testu. "Prostě přepojíme dráty," konstatoval Hargrove.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!