Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Myši hubnou stresem, pomůže to lidem?

Laboratorní myš (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratorní myš (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Myši, které mají kolem sebe více různých podnětů, snadněji hubnou. Tvrdí to výzkumníci z Lékařského centra Ohijské státní univerzity v zářijovém vydání časopisu Cell Metabolism.

Vědci umístili na čtyři týdny laboratorní myši do pestrého prostředí vybaveného různými hračkami a bludišti a nechali je pobývat ve skupinách 15 až 20 zvířat. Ve druhé skupině bylo jen pár jedinců a jejich jedinou zábavou bylo šlapací kolečko.

ČTĚTE TAKÉ:

U myší z větší skupiny se bílý tuk, v němž se v těle ukládá energie, mnohem rychleji přeměňuje na tuk hnědý, který energii naopak spaluje. A to dokonce i v případě, že měly k dispozici víc potravy než jejich kolegyně z menší skupiny.

Prospěšný stres

Za normálních okolností se bílý tuk mění na bílý pomalu a obtížně, například dlouhodobým pobytem v chladném prostředí. V tomto případě k tomu podle Caoa přispěl stres, kterému jsou myši vystaveny při interakcích s ostatními. Stres většinou vnímáme jako škodlivý, ale některé druhy stresu mohou prospívat našemu zdraví.

Přeměna tuku souvisí s biochemickou cestou, která vede z hypotalamu, části mozku související s rovnováhou energie. Pokud se podaří stejný proces v mozku napodobit farmaceutickou cestou, mohlo by to podle expertů vést k novým způsobům boje proti obezitě.

Přílohu Medicína&Věda najdete každou středu v Lidových novinách.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.