Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mytím nádobí půl na půl ke společnému štěstí

Na zachycení nových společenských trendů není pozdě nikdy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zachycení nových společenských trendů není pozdě nikdy | foto: Reprofoto

ONTARIO/PRAHA Největší šanci na úspěšný vztah mají ty páry, které se dokáží rovnoměrně podělit o domácí práce i finanční zajištění společné domácnosti.

Rod Beaujot and Zenaida Ravanera z University of Western Ontario vytvořili analýzu vlivu rozdělení rolí partnerů v zajištění chodu domácnosti na jejich vztah. Pracovali se statistickým údaji z let 1986 až 2005.

A výsledky naznačují, že muži by si měli pokud možno špinit ruce v domácnosti stejně často jako jejich protějšky. A ženy by se naopak neměly bát, že zaměstnání je připraví o možnost vybudovat dokonalé domov podle jejich představ. Největší podíl šťastných párů se totiž našel ve skupině párů, které se přibližně rovnoměrně starají jak o domácí práce, tak zajištění finančních prostředků. (Víceméně rovnoměrně znamená, že na jednoho partnera připadá mezi 40-60 procent celkové práce.)

Takových párů zároveň přibývá, v posledním průzkumu z roku 2005 je takových párů čtvrtina z celkového množství. Největší podíl takového soužití je mezi mladými páry bez náboženského vyznání. V Kanadě jsou však stále častější rodiny, kdy je žena "na plný úvazek" v domácnosti (asi třetina, ale jejich počet klesá). Nebo tíže domácích prací dopadá nerovnoměrně především na ni (takových rodin je asi 27 procent a jejich počet se příliš nemění).

Pokud se bude trend k rovnoměrnému sdílení rolí i v domácnosti dál prosazovat stejnou silou, mělo by se to brzy odrazit i v sociální politice státu, domnívají se Beaujot a kolegyně Ravanera. Byť se podle nich zatím příliš nedaří: "Sociální politiky rozvinutých států by měly měnící se situaci v postavení ženy a muže ve společnosti průběžně reflektovat, děje tak bohužel se značným zpožděním nebo vůbec."

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.