Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mytím nádobí půl na půl ke společnému štěstí

Na zachycení nových společenských trendů není pozdě nikdy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zachycení nových společenských trendů není pozdě nikdy | foto: Reprofoto

ONTARIO/PRAHA Největší šanci na úspěšný vztah mají ty páry, které se dokáží rovnoměrně podělit o domácí práce i finanční zajištění společné domácnosti.

Rod Beaujot and Zenaida Ravanera z University of Western Ontario vytvořili analýzu vlivu rozdělení rolí partnerů v zajištění chodu domácnosti na jejich vztah. Pracovali se statistickým údaji z let 1986 až 2005.

A výsledky naznačují, že muži by si měli pokud možno špinit ruce v domácnosti stejně často jako jejich protějšky. A ženy by se naopak neměly bát, že zaměstnání je připraví o možnost vybudovat dokonalé domov podle jejich představ. Největší podíl šťastných párů se totiž našel ve skupině párů, které se přibližně rovnoměrně starají jak o domácí práce, tak zajištění finančních prostředků. (Víceméně rovnoměrně znamená, že na jednoho partnera připadá mezi 40-60 procent celkové práce.)

Takových párů zároveň přibývá, v posledním průzkumu z roku 2005 je takových párů čtvrtina z celkového množství. Největší podíl takového soužití je mezi mladými páry bez náboženského vyznání. V Kanadě jsou však stále častější rodiny, kdy je žena "na plný úvazek" v domácnosti (asi třetina, ale jejich počet klesá). Nebo tíže domácích prací dopadá nerovnoměrně především na ni (takových rodin je asi 27 procent a jejich počet se příliš nemění).

Pokud se bude trend k rovnoměrnému sdílení rolí i v domácnosti dál prosazovat stejnou silou, mělo by se to brzy odrazit i v sociální politice státu, domnívají se Beaujot a kolegyně Ravanera. Byť se podle nich zatím příliš nedaří: "Sociální politiky rozvinutých států by měly měnící se situaci v postavení ženy a muže ve společnosti průběžně reflektovat, děje tak bohužel se značným zpožděním nebo vůbec."

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní
Jak přežít období růstu zubů u dětí? S těmito tipy to zvládnete levou zadní

Když miminku začnou růst zoubky, jste na začátku těžkého období, kdy se z něj stává nešťastný slintající uzlíček. Máme tipy, jak mu můžete co nejvíce ulevit.