Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na českém území se vyskytují vlci několika populací, zjistili vědci

Vlk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Tým vědců z Česka a sousedních zemí pomocí genetických metod zmapoval populaci vlka ve střední Evropě. Výsledky výzkumu ukázaly, že na tomto území včetně České republiky se objevují vlci několika populací, které se přizpůsobují různým podmínkám prostředí.

„Studie středoevropských vědců nyní vyšla v odborném časopise Diversity and Distributions, titulu zaměřeném na biogeografii a ekologii,“ informoval Michal Andrle z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

V případě vlků platí, že střední Evropa má díky své poloze charakter křižovatky, na níž se potkávají různé genetické linie i kulturní vlivy člověka. Studie mimo jiné prokázala nynější přítomnost vlka i na území České republiky, v mnoha regionech často po staletích absence.

Karpatská populace se na českém území podle vědců vyskytuje velmi sporadicky v Beskydech, zatímco na Slovensku, Ukrajině i v Rumunsku je relativně početná. Takzvaná středoevropská nížinná populace pochází z Pobaltí, odkud osídlila polské a německé nížiny a v posledním desetiletí se objevuje na severu České republiky. 

„Na jihu našeho území se mohou vyskytnout zvířata z alpské a balkánské populace,“ dodali vědci. Karpatská populace má unikátní genetické vlastnosti, je například nositelkou větve DNA, která se v severní Americe už nevyskytuje a byla zde typická pro robustní vlky z doby ledové. Karpatští vlci mají také větší lebku a specializují se na lov jelenů.

Vlk (ilustrační foto)

Středoevropská nížinná populace vlků včetně zvířat žijící na severu Čech má proti karpatským vlkům jednodušší genetickou strukturu. Početnost této populace mírně vzrůstá, což souvisí zřejmě s její schopností adaptace na hustě osídlenou krajinu. Překvapením byl pro vědce objev malých enkláv nížinných vlků uprostřed Karpat. Česká republika a okolí má díky centrální geografické pozici potenciál k dalšímu propojení populací vlka, uvedli vědci.

Na publikaci se podíleli autoři z řady institucí ze čtyř středoevropských zemí pod vedením molekulárních ekologů Pavla Hulvy z Univerzity Karlovy a Barbory Černé Bolfíkové z České zemědělské univerzity. Vedle českých vědců to byli jejich kolegové ze Slovenska, Polska a Německa. Studie vznikla na základě více než deseti let monitoringu vlka, který v Česku koordinuje Miroslav Kutal z Hnutí Duha. Vědci během výzkumu spojili postupy genetiky s metodami geografie a díky spolupráci čtyř středoevropských zemí mohli srovnat genetické profily vlků v jednotlivých zemích.

V České republice podle webu hnutí Duha trvale obývají vlčí smečky chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko - Máchův kraj, Broumovsko a Krušné hory. Jedinci se objevují v Beskydech, severních Čechách, na Šumavě a na Jesenicku.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...