Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na desítkách škol neodmaturovala třetina žáků

Maturantka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturantka - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA U ústních maturit propadlo 6,5 procenta studentů, až desítky středních škol ale zaznamenaly neúspěšnost přes 30 procent. K maturitě nebylo připuštěno téměř 11 procent studentů, což je čtyřikrát více než v minulých letech.

Novinářům to v pondělí řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Ústní zkoušení skončilo minulý týden, písemné testy se píšou ode dneška. Zatím prý nezaznamenali žádný technický problém.

U ústního zkoušení propadla tři procenta studentů z češtiny a 5,4 procenta z cizího jazyka, přičemž němčináři propadali častěji než angličtináři.

Čtěte také

Celkem neprošlo ústní částí nových maturit 6,5 procenta studentů. Včetně těch, kteří nebyli k maturitám připuštěni, se tak celková neúspěšnost zatím pohybuje přes 17 procent. Ministr zároveň upozornil, že učitelé byli kvůli novým maturitám přísnější a nenechali jít ke zkouškám téměř 11 procent studentů. V minulých letech přitom nebyla k maturitě připuštěna pouhá tři procenta ročníku.

Státní maturita ukázala na špatné školy
Jednotné zkoušky ale ukázaly i na výjimečně špatné školy. Na celkem 48 školách z celkových 1262 propadlo 30 procent studentů z angličtiny, na osmi školách se pak okolo 30 procent pohybovala neúspěšnost z češtiny. "Školám poskytneme zpětnou vazbu," uvedl Dobeš. Do 15. září se pak všechny školy přesně dozví, jak si stojí a v čem jejich žáci chybovali.

Až 96 procent maturantů si přitom zvolilo lehčí verzi testů. Kromě češtiny si mohli maturanti jako druhý předmět vybrat mezi cizím jazykem a matematikou, matematika se však skládá jen formou písemného testu.

Bezpečnější než Pentagon
"Státní maturita je zabezpečenější než dokumenty v Pentagonu," uvedl Dobeš poté, co viděl minulý týden předávání zapečetěných krabic s testovými otázkami a veškerá zabezpečení s tím související. Při úniku zadání by přitom hrozila až půlmilionová pokuta, v zahraničí se to v minulosti několikrát stalo. Komplikace při převozu testů přitom nastaly i minulou neděli, kdy posádka zabezpečeného vozu převážejícího testy do škol zasahovala u nehody na dálnici D1.

Více práce pro učitele, přiznal ministr
"Přidělali jsme strašně moc práce ředitelům a učitelům," přiznal ministr. Do budoucna by se proto měl systém zjednodušit a zkoušky by měly fungovat elektronicky.

Ti, kdo uspěli při ústní maturitě, míří k její písemné části. Ta začala v pondělí ráno lehčí verzí testu z češtiny, testy a písemky se budou psát až do 7. června. Výsledky maturit se studenti dozví do poloviny měsíce. Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich zúčastní téměř 99.000 studentů.

Byl rabi Löw žid? Ptal se test z češtiny

Na středních školách v pondělí odstartovala písemná část státních maturit, ty mají na českých školách premiéru po 14 letech příprav. Tisíce studentů po celé republice začalo v 8:35 psát stejný test z českého jazyka v lehčí verzi, dopoledne je čekala ještě slohová práce.

Maturanti z žižkovského Gymnázia Na Pražačce byli ale po prvním testu rozpačití. Podle nich některé otázky moc nesouvisely s češtinou a navíc byly velmi lehké.

"Ta školní maturita by byla určitě těžší než ta státní," myslí si maturantka Lucka. Jedna z otázek zněla, jestli byl rabi Löw žid, nebo muslim. Dále měli studenti určit, kdy porodí vlčice, jestliže se páří v lednu a únoru a březost trvá dva měsíce. "S češtinou to nemělo nic společného," shodli se gymnazisté z Pražačky.

Zkoušky potrvají do 7. června, výsledky se maturanti dozvědí až v půlce měsíce.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč