Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na Floridě našli 13.000 let starou kost s obrázkem mamuta

mamut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy mamut | foto: ČTK

WASHINGTON Zhruba 13.000 let starý úlomek kosti s vyrytou siluetou mamuta objevili američtí archeologové na Floridě. Zatímco v Evropě nejsou podobné nálezy výjimečné, v Severní Americe to je nejstarší známé prehistorické umělecké dílo, uvádí nejnovější číslo odborného časopisu Journal of Archaeological Science.

Úlomek je dlouhý 7,5 centimetru a široký 2,5 centimetru. Archeologové ho objevili nedaleko floridských vykopávek, kde byly v první polovině 20. století nalezeny kosti zvířat, jež uhynula za doby ledové. Kost byla do značné míry zmineralizovaná, takže nebylo možné určit její stáří klasickými metodami. Přibližně 13.000 let vědci odhadují podle doby, kdy mamuti v Americe vyhynuli.

Pochybnosti o pravosti
"O pravosti (vyryté skici) byly vážné pochybnosti," připustila Barbara
Purdyová z Floridské univerzity. Vědcům se podle ní ale podařilo prokázat, že mezi povrchem kostí a rýhami není žádný barevný rozdíl a že oba povrchy stárnuly společně. To podle Purdyové prokazuje, že obrázek skutečně vyryl pravěký umělec.

V Severní Americe už se údajně jednou objevil úlomek kosti s obrázkem mamuta, který prý byl objeven v roce 1959 v Mexiku. O pravosti nálezu ale vědci pochybují, neboť artefakt krátce poté zmizel a nejsou o něm dostatečné záznamy.

Jeskynní malby zvířat, které archeologové v Severní Americe objevili, jsou mnohem mladšího data než nyní nalezená kost. Nejstarší známé malby podle odborníků byly nalezeny v Texasu a pocházejí z doby před asi 4000 lety.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!