Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zoo nebo divočina? Na inteligenci šimpanzů to nemá vliv, jde o geny

Worls Press Photo - 3. místo v kategorii Nature Stories, fotograf Christian Ziegler, Německo. Šimpanz bonobo v rezervaci Kokolopori v Demokratické republice Kongo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Worls Press Photo - 3. místo v kategorii Nature Stories, fotograf Christian Ziegler, Německo. Šimpanz bonobo v rezervaci Kokolopori v Demokratické republice Kongo. | foto: ČTK

PRAHA Šimpanzi svou inteligenci dědí asi z poloviny po předcích a vnější vlivy tak hrají v jejím rozvoji zřejmě menší roli, než se dosud soudilo. Podle agentury DPA to vyplývá z výzkumu amerických vědců, jehož výsledky byly zveřejněny v odborném časopise Current Biology.

Podobné výzkumy šimpanzů, kteří jsou nejbližšími příbuznými lidí, mají velký význam pro studium genetického vlivu na lidskou inteligenci. V případě zvířat totiž bádání nekomplikují faktory jako školní vzdělání nebo třeba sociokulturní rozdíly jako u lidí.

"Které geny přesně za pozorovatelné individuální rozdíly mohou, není zatím jasné. Další bádání snad přinese odhalení těch genů, které se v průběhu evoluce hominidů změnily a umožnily vývoj několika schopností typických pro lidi," uvedl podle DPA první autor výše zmíněné studie William Hopkins.

Zoo nebo divočina, výsledky stejné

Badatelé do výzkumu zahrnuli celkem 99 šimpanzů (Pan troglodytes) ve věku devět až 54 let. Primáti měli za úkol vyřešit v rámci inteligenčního testu 13 různých úkolů. Vědci následně spojili výsledky testů se stupněm příbuznosti konkrétních jedinců.

Někteří z těchto šimpanzů byli vychováni lidmi, jiní svými matkami v zoologických zahradách, další pocházeli z divoké africké přírody, odkud byli před rokem 1974 převezeni do USA.

Rozdílné výsledky v testu podle očekávání neovlivnilo pohlaví ani původ šimpanzů. Některé, ale ne všechny, duševní schopnosti se však ukázaly jako dědičné.

ČTĚTE TAKÉ:

Šimpanzi jsou nejbližší příbuzní lidí a v mnoha aspektech se jim velmi podobají. Genetická výbava lidí a šimpanzů se shoduje asi v 99 procentech. Šimpanzi žijí v afrických savanách a tropickém deštném pralese. Podle organizací na ochranu zvířat v současné době existuje na Zemi 170.000 až 300.000 šimpanzů, jejich počet ovšem výrazně snižuje ničení jejich přirozeného životního prostředí a obchod s mláďaty.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...