26. října 2010 10:20 Lidovky.cz > Relax > Věda

Na ISS útočí vesmírný odpad, musí změnit letovou dráhu

Pohled na ISS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ISS | foto: NASAReprofoto

MOSKVA Provést okamžitou korekci dráhy letu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se rozhodli pracovníci ruského kosmického řídícího střediska. Reagují tak na "útok vesmírných odpadků", které se ISS s šesti kosmonauty na palubě postavily do cesty. Agentura Interfax s odvoláním na experty oznámila, že pravděpodobnost srážky označili odborníci za "velmi vysokou".

Podle mluvčího střediska pro řízení letů Valerije Lyndina bude manévr proveden ve 12:25 SELČ, kdy bude ISS převedena na vyšší dráhu letu. Podle agentury ITAR-TASS na hrozící nebezpečí ruské řídící středisko upozornili experti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Progress orbitální laboratoří

Ruská vesmírná nákladní loď Progress, která se v pondělí odpoutala od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se na následující tři týdny přeměnila na výzkumnou laboratoř. Na oběžné dráze kolem Země bude provádět geofyzikální experimenty.

Původ odpadků ani jejich charakter odborníci neznají. "Poslední výpočty dráhy vesmírného smetí ukazují, že stanici skutečně ohrožuje. Možnost srážky je velmi vysoká," řekl novinářům Lyndin.

Potřeba upravit dráhu letu ISS kvůli možné kolizi je poměrně častá. Kolem Země krouží kromě funkčních družic také miliony úlomků, vesměs pozůstatků po starých raketách a satelitech. V minulosti už se toto smetí dvakrát srazilo s fungujícími vesmírnými zařízeními.

Na palubě ISS pobývají nyní ruští kosmonauti Fjodor Jurčichin, Alexandr Kaleri a Oleg Skripočka a Američané Shannon Walkerová, Doug Wheelock a Scott Kelly.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...