Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na Madagaskaru objevili nový druh lemura, zatím nemá jméno

Nový druh lemura. Objeven byl na Madagaskaru, zatím nemá jméno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový druh lemura. Objeven byl na Madagaskaru, zatím nemá jméno |

Nový druh lemura, který se živí převážně rostlinným nektarem, byl objeven v jednom z mála lesů, které ještě přežily na Madagaskaru. Není větší než veverka, napsal španělský deník El Mundo.

Dosud neznámý druh tohoto živočicha, endemického na africkém ostrově, má rozštěpená ouška a velké nohy. Malými zoubky seškrabuje stromovou kůru, aby se dostal k pryskyřici, a dlouhý jazyk mu umožňuje krmit se také nektarem z květů.

Avšak na rozdíl od ostatních lemurů jeho druhu má poněkud jiný odstín barvy a zvláštní pohyb hlavy. Genetické variace zatím vědci ještě zkoumají.

Poprvé tohoto lemura spatřil v roce 1995 odborník na primáty Russ Mittermeier, který stojí v čele nevládního Mezinárodního svazu na ochranu přírody (CI). Biolog v chráněné oblasti Daraina na severozápadě Madagaskaru pátral po jiném druhu lemura, když narazil na nový exemplář. "Připadlo mi, že je to pro vědu nový druh, ale až dosud jsem nemohl provádět sledování," řekl.

Letos v říjnu se primatolog vrátil do Darainy společně s genetikem Edem Louisem a filmovým štábem BBC. Při jedné z nočních výprav - lemuři se projevují vřískotem právě v noci - se jim podařilo lokalizovat hledaného živočicha. Odebrali mu vzorky krve a umístili mu mikročip pod kůži.

Rok 2010 v obrazech

Mittermeier je přesvědčen, že jde o pátého příbuzného z rodu Phaner, jelikož má stejně jako ostatní čtyři známé druhy černou rozdělující se linii na hlavě, velké končetiny a dlouhý jazyk. A v noci vydává osobitý vřískot.

Lemurů je známo téměř sto druhů. Podle vědce je velmi překvapivé, že se ještě objevují nové druhy na Madagaskaru, který ztratil už 90 procent své původní vegetace. Obává se ovšem také toho, že nový druh je ze stejného důvodu ohrožen vyhynutím. Chtěl by jej pojmenovat Fanamby (v malgašštině výzva) podle místní nevládní organizace, která bojuje za záchranu Darainy.

Lemuři obývají pouze tento ostrov u jihovýchodních břehů Afriky, na nějž se jejich předkové dostali přes moře na kmenech či kusech dřeva z kontinentu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!