Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na Marsu byl život, prozradil meteorit z Antarktidy

Meteorit z Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorit z Marsu | foto: Šimon , Lidové noviny

LONDÝN Bádání vědců, kteří se 25 let zabývali meteoritem z Marsu, přineslo překvapivé a hlavně převratné závěry, že na Marsu byl život. Země tak není jediným místem ve vesmíru, kde se vyvinul.

Informaci přinesl britský deník The Times.

Během důkladné analýzy meteoritu a za pomoci moderních mikroskopů odhalili vědci z NASA mikroskopické organismy pocházející z Marsu. Meteorit na Zemi přiletěl před 13 000 lety, objeven byl v roce 1984 na Antarktidě.

Vědci na něm našli stopy dávné činnosti bakterií, přičemž vyloučili možnost kontaminace tělesa po dopadu na Zemi. Podařilo se jim vyvrátit pochyby, že tyto stopy života mají jiný než organický původ. Kromě života nese meteorit i stopy po působení vody v kapalném skupenství.

Pro vědce je to velmi silný důkaz existence života na Marsu.

Podle britského listu The Times jsou vědci přesvědčeni, že stopy organického života nepocházely ze Země. A to z důvodu, že byly ukryty pod povrchovou vrstvou meteoritu. Druhotná kontaminace meteoritu životem až po dopadu na Zemi je podle nich nepravděpodobná.

NASA stále hledá cesty, jak vyjít s penězi na projekt mise na Mars. Tato zpráva je proto pro jeho stoupence vítaným argumentem.

Již v roce 1996 se prokázalo, že jsou na vzorku meteoritu stopy života. Mnozí skeptici odmítali myšlenku, že nalezené struktury jsou fosilizované zbytky organického původu.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.