Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na milovické pastvině se začaly objevovat významné druhy bylin

V Milovicích na Nymbursku se dnes ráno narodilo hříbě divokých koní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Milovicích na Nymbursku se dnes ráno narodilo hříbě divokých koní. | foto:  Petr Topič, MAFRA

MILOVICE Na obou pastvinách velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku se letos objevily významné druhy bylin, které zde v předchozích letech chyběly nebo byly velmi vzácné.

Největší radost mají biologové z mateřídoušky, hvozdíku svazčitého, černýše rolního a nápadně žlutě kvetoucích omanů vrbolistých, řekl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Hlavním důvodem pro zavedení pastvy velkých kopytníků v bývalém výcvikovém prostoru byla obnova pestrých luk a jejich udržování přírodě blízkým způsobem. První dva roky pastvy, tedy v době od roku 2015, podle Dostála přinesly celkovou změnu vegetace. Ustupovaly druhově chudé a husté porosty a naopak přibývalo krátkostébelných řídkých trávníků důležitých pro stepní organismy.

V rezervaci velkých kopytníků mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou o rozloze zhruba 160 hektarů žijí zubři, pratuři a divocí koně. Všechny zde žijící druhy se již podařilo rozmnožit.

Letos se objevily i druhy, které na pastvinách dosud chyběly. Prvním příjemným překvapením byl černýš rolní, ohrožená, exoticky vyhlížející fialovožlutá bylina, která se vzácně vyskytuje na přilehlém kopci. Druhou květinou, jejíž návrat vědci zaznamenali, je mateřídouška vejčitá. Nejbližší místo, kde mateřídouška dosud rostla, byl stovky metrů vzdálený vrchol kopce, na jehož úpatí se pastvina nachází. Nyní vědci mateřídoušku našli hned na třech místech milovické pastviny.

Mateřídouška i hvozdík

„Mateřídouška je typickou bylinkou teplých řídkých trávníků. Zatímco ty zde díky pastvě vznikly již předloni, samotné mateřídoušce trvalo dva roky, než se na pastvinu dostala,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Připomněl, že mateřídouška produkuje kvalitní nektar, takže z ní měli jistě radost i motýli a včely.

Nečekané překvapení připravila vědcům další květina - hvozdík. Na různých místech bývalého vojenského prostoru totiž rostou dva druhy hvozdíků, hvozdík kartouzek a hvozdík kropenatý a právě jejich výskyt byl dříve či později očekáván i v obnovené lokalitě. Na pastvině u Milovic se však objevil jiný druh, hvozdík svazčitý, který patří mezi vzácnější druhy české květeny. Zajímavou rostlinou, která se na pastvině u Milovic začíná objevovat na nových místech, je také oman vrbolistý.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...