Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Západočeská univerzita nabídne studium afrikanistiky

Afričanky - blýská se jim na lepší časy? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afričanky - blýská se jim na lepší časy? | foto: Shutterstock

PLZEŇ Nový studijní obor afrikanistika, který v Česku údajně nenabízí žádná vysoká škola, chce otevřít od září Filozofická fakulta Západočeské univerzity v Plzni (FF). Dalším novým oborem bude Přední východ, jehož výuka, pokrývající celou lidskou přítomnost, je podle slov děkana Pavla Vařeky v Česku také unikátní.

"Vědecká rada fakulty oba obory schválila a teď jsme podali žádost na Akreditační komisi ČR," uvedl. Afrikanistika bude podle Vařeky exkluzivním oborem, který se bude celý vyučovat v angličtině a kromě Plzně i na univerzitách v italské Boloni a švédském Falunu. Studenti mohou současně získat tituly na více školách. "Náš studijní systém ECTS Label je plně kompatibilní se západními univerzitami," řekl.

Na katedře historických věd FF vzniklo před rokem Centrum afrických studií (CAS), které se pokouší o revitalizaci afrikanistiky. "Má u nás velkou tradici. Naše země by zánikem oboru ztratila kus svého kulturního dědictví," řekl šéf CAS Jan Záhořík. Afrikanisty měl podle něj naposledy před téměř deseti lety Orientální ústav AV, na Filozofické fakultě UK v Praze zanikl obor v roce 2008. Pouze v Hradci Králové jsou dnes africká studia, ale se zaměřením na politologii, uvedl.

"Nabídneme komplexní studium moderních afrických dějin se všemi kulturními, náboženskými a politickými aspekty. Je hodně potřebné, protože odborníci na Afriku nejsou. Vzhledem k tomu, že je to náš nejbližší soused, je to tristní situace," uvedl Záhořík.

V Plzni je dnes na mezinárodní konferenci Africa Days 20 afrikanistů ze 14 zemí. Jde o první velké setkání CAS, které rozšíří vazby s etiopskými, vídeňskou a madridskou univerzitou, univerzitou v belgickém Gentu, nizozemském Leidenu, švédské Uppsale a s Michiganskou státní univerzitou.

Na květen 2014 připravují velkou mezinárodní konferenci o etnicitě, kultuře a náboženství v současné Africe. Jde o politicky velmi citlivé téma, které můžeme vidět v televizi každý den, uvedl.

CAS dnes pokřtil svůj nový časopis Journal of African History, Politics and Society, na němž se bude podílet mnoho zahraničních expertů. "Ve střední a východní Evropě jde o naprosto ojedinělý projekt, existují pouze obecné orientalistické časopisy od Japonska po jižní Afriku," řekl Záhořík. Internetové periodikum s až 200 stranami, volně přístupné, bude vycházet dvakrát ročně od ledna 2014.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...