8. února 2013 18:42 Lidovky.cz > Relax > Věda

Pražské střední školy omezí počet prvních ročníků

Školní lavice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školní lavice | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Praha by mohla v příštím školním roce omezit počet prvních ročníků v gymnáziích a středních odborných školách. Podle radní Heleny Chudomelové (TOP 09) se pravděpodobně neotevře více než 20 tříd.

Redukovány by měly být například obory informační technologie, elektrotechnika nebo stavebnictví. Přitom právě o technické obory je v praxi velký zájem. Podle radní ale neznamená omezování počtu prvních ročníků uzavření škol.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle materiálu bude zredukováno sedm prvních ročníků na šesti pražských gymnáziích zřizovaných hlavním městem. Školy většinou žádaly o otevření dvou prvních ročníků, Praha povolila pouze jeden. Gymnázium U Libeňského zámečku v Praze 8 ale chtělo otevřít čtyři třídy čtyřletého studia; Praha mu povolí pouze tři třídy, protože stejný počet se stěží zaplnil letos.

Redukce jedné třídy

O patnáct tříd méně by měly otevřít průmyslovky, vyšší odborné školy nebo obchodní akademie. Magistrát ubral první ročníky na 13 těchto zařízeních. Většinou jde o redukci jedné třídy, pouze Střední průmyslová škola strojírenská v Betlémské ulici v Praze 1 požadovala pro obor informační technologie tři třídy a povolenou má jednu.

Žádný první ročník pravděpodobně neotevře obor prodavač na Středním odborném učilišti potravinářském v Libušské v Praze 4 a obor pečovatelské služby na Střední zdravotnické škole v Ruské ulici v Praze 10.

"V souvislosti s možnostmi uplatnění se na středních školách utlumují zejména ty obory, o které není na trhu práce dostatečný zájem. Místo nich jsou však otevírány obory nové," uvedla Chudomelová.

Podle statistik je počet volných míst na středních školách větší než počet žáků, kteří končí základní školy. "Pro letošní školní rok bylo pro téměř 6000 žáků základních škol celkem 9000 volných míst na středních odborných školách," uvedla radní.

Praha chce od příštího roku také sloužit dvě střední školy s dalšími dvěma školami. Zrušena by ve svém původním sídle měla být Střední průmyslová škola elektrotechnická v ulici V Úžlabině v Praze 10 a obchodní akademie ve Svatoslavově ulici v Praze 4. Do slučování, redukování tříd nebo rušení středních škol zřizovatele dlouhodobě tlačí ministerstvo školství, poloprázdné školy jsou totiž drahé na provoz.

Lidovky.cz, ČTK