Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA: Na ledovém měsíci Saturnu jsou ideální podmínky pro život

Enceladus má všechny podmínky pro život | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Enceladus má všechny podmínky pro život | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Ledové měsíce, jako je například šestý největší měsíc Saturnu Enceladus, možná poskytují domov mimozemským formám života. Alespoň to naznačují data, která posbírala NASA svou sondou Cassini, která do systému Saturnu vstoupila v roce 2005. Nejnovější informace vyšly v aktuálním vydání odborného magazínu Science.

Pro život jsou podle našich měřítek nezbytné tři složky, a to tekoucí voda, zdroj energie pro metabolismus a správné chemické prostředí, především pak uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A právě mise Cassini prokázala, že Enceladus takřka všechno má. Na Enceladu sice dosud vědci neobjevili fosfor a síru, předpokládají ale, že zde jsou.

„Potvrzení toho, že v oceánu malého saturnského měsíce existuje zdroj chemické energie, je důležitým milníkem našeho hledání obydlených světů,“ prohlásila Linda Spilkerová z Laboratoře proudového pohonu (JPL) NASA.

Enceladus má všechny podmínky pro život
Enceladus má všechny podmínky pro život

Encelaudus má v průměru téměr 500 kilometrů, podpovrchový vodní oceán, a většinu jeho povrchu pokrývá čistá plocha posetá ledovými krátery. Tyto krátery obsahují vodík z hydrotermálních průchodů, informovala agentura Reuters. A právě jeho přítomnost podle řady vědců před více než čtyřmi miliardami let vedla ke vzniku prvního mikrobiálního života na Zemi v místech, kde se žhavý kamenný povrch setkal s oceánem.

„Teď budeme mít úžasnou příležitost otestovat naše teorie, jestli je tam život,“ řekl o Encelaudu šéf planetárního výzkumu pro NASA James L. Green.

Mise sondy Cassiny po třinácti letech skončí v září letošního roku. Za úkol si kladla prozkoumání Saturnu a jeho celkem 62 měsíců.

„Pokud je to pravda, tato pozorování významně naznačují možnost života na Encelaudu,“ komentoval geochemik Jeffrey Seewald.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....