Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na Severní pól zatím nedorazila zima, je tam o 20 stupňů tepleji než obvykle

Mořský led na Arktidě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mořský led na Arktidě. | foto: Shutterstock

PRAHA Zima se letos Severnímu pólu nejspíš vyhýbá. Podle vědců je tam momentálně o 20 stupňů tepleji než je obvyklé pro toto období. „Teplejší“ vzduch s sebou přínáší další problém: kousky ledu se v moři sice tvoří, ale o dost pomalejším tempem. Jejich růst každý den udává nová rekordní minima.

Podle Jennifer Francisové z Rutgerské Univerzity jde o dva faktory. „Teplo na Arktidě je výsledkem kombinace rekordně nízké přítomnosti ledu v moři, a velkým množstvím teplého/vlhkého vzduchu z nižších poloh, který je poháněn zvlněným tryskovým prouděním,“ uvedla pro The Washington Post.

Teplota arktického oceánu je rovněž vysoká - oproti normálu o 25 stupňů. Což jen nahrává pomalé tvorbě ledu.

V některých oblastech Severního pólu byla na konci minulého týdne teplota okolo -5 °C místo obvyklých - 25° C. V úterý už spadla teplota na -11° C.

Podle vědců avizují tyto změny mnohem větší klimatické potíže, které přijdou v roce 2017. Zpožděná tvorba ledu zapříčíní například to, že roztaje až v létě a bude překážet novému ledu příští zimu. Vytvoří se tak cyklus.

Je možné, že se situace ještě obrátí. Ale vzhledem k tomu, že je rok podle vědců 2016 nejteplejší v historii, výhledy jsou chmurné.

Arktida zatím vede v trendech globálního oteplování: například v říjnu 2016 byla průměrná teplota v Barrow na Aljašce -1 °C, normálně je - 9,11 °C.

Trump: oteplování je čínský podvod

Zvolený americký prezident Donald Trump se domnívá, že mezi lidskou činností a změnami globálního klimatu existuje určitá souvislost. Uvedl to v rozhovoru poskytnutém deníku The New York Times. Na otázku, zda se chystá odstoupit od pařížské klimatické dohody, ale jasně neodpověděl. Nechává si prý otevřené všechny možnosti.

"Myslím, že je tam nějaká spojitost. Nějaká, něco. Záleží na tom kolik," uvedl Trump na otázku, zda má na klimatické změny vliv i člověk.

Co se týče budoucnosti americké podpory pařížské klimatické dohody, je Trump podle svých slov otevřený všem možnostem. Myslí prý ale na dopady boje proti klimatickým změnám na konkurenceschopnost amerických podniků.

Trump v předvolební kampani tvrdil, že globální oteplování je podvod, který si vymyslela Čína, aby poškodila americké hospodářství. Řekl také, že pařížskou klimatickou dohodu vypoví a že bude podporovat průmyslová odvětví, jako je těžba uhlí, ropy a zemního plynu.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Velký test s NUK: Napište si o hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup
Velký test s NUK: Napište si o hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup

Zajistěte svému děťátku pravidelný pitný režim. Přihlaste se do testování s NUK a získejte veselé hrnky Mini Magic Cup a Magic Cup, které umožňují pohodlné pití i těm nejmenším dětem.