Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na Slunci jsou skupiny skvrn viditelné i bez dalekohledu

Slunce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slunce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Na probouzejícím se Slunci je nyní několik skupin slunečních skvrn a dvě z nich je možné pozorovat i bez dalekohledu. Stačí použít bezpečný sluneční filtr, ale za vhodných podmínek při západu nebo východu Slunce ani ten není potřeba.

Na serveru astro.cz to píše astronom Petr Horálek.

Po hlubokém minimu sluneční aktivity kolem roku 2009 a tichém nástupu 24. cyklu se podle Horálka Slunce konečně plně probudilo a nabízí mnoho průvodních jevů své aktivity. Kromě skvrn k nim patří také silné erupce a výskyt polárních září.

Sluneční skvrny jsou chladnější místa na slunečním "povrchu". Povrchová teplota sluneční fotosféry je kolem 5800 stupňů Kelvina. V oblasti skvrn je to asi o 2000 stupňů méně. Za jejich vznikem stojí lokální magnetické pole, které zabraňuje běžnému proudění plazmatu a způsobuje tak nižší teplotu než v okolí.

Skvrny na Slunci


Právě nižší teplota skvrn je příčinou jejich kontrastu se zářivou fotosférou, ze které na Zemi dopadá nejvíce viditelného záření. Aby byla skvrna nebo skupina skvrn vidět pouhýma očima, musí se její úhlové rozměry pohybovat nejméně okolo třicetiny průměru slunečního kotouče, tedy kolem jedné úhlové minuty. Ve skutečnosti je pak taková skvrna větší než Země.

Čtěte také


Její rozměry přesahují 48.000 kilometrů. Země má průměr necelých 13.000 kilometrů. Nynější 24. cyklus sluneční aktivity má vrcholit v letech 2012 a 2013. V příštích měsících by proto měl být výskyt skvrn ještě hojnější.

Spolu se skvrnami se objevují také silné sluneční erupce. Dochází k nim při zkratu v magnetickém poli poblíž skvrn a je-li v blízkosti erupce magnetické pole slabé, může do kosmického prostoru uniknout oblak nabitých částic. Míří-li k Zemi a dostane-li se do její atmosféry, pak ve výškách mezi 80 až 1000 kilometry začne interagovat s molekulami vzduchu a výsledkem jsou barevné úkazy známé jako polární záře. Nabité částice mohou ale také poškodit nebo i zcela vyřadit z provozu komunikační družice.

Skvrny na Slunci

Běžně se polární záře vyskytují v severských zemích, jako je Aljaška, Kanada, Sibiř nebo Skandinávie. Pokud nastane extrémně silná erupce a vyvržené částice vstoupí do zemské atmosféry, pak je polární záře pozorovatelná i v nižších zeměpisných šířkách, tedy i v Česku. První by se mohla objevit zhruba rok a půl před maximem sluneční aktivity, což je právě letos.

Předpovědět polární záři není jednoduché. Směrodatná bývá síla erupce a potvrzení oblaku částic směřujících k Zemi. K překonání vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí potřebují zhruba půldruhého dne. V Česku je možné získat takové informace na webu Ukazy.astro.cz., kde jsou k dispozici také odkazy na aktuální snímky ze severských webových kamer na Aljašce a snímky posledních "českých" polárních září z let 2003 a 2005.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!