Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na stopě lodi kapitána Cooka

V letech 1768-1771 vedl James Cook svou první tichomořskou expedici kolem světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V letech 1768-1771 vedl James Cook svou první tichomořskou expedici kolem světa. |

PRAHA Endeavour, jedna z nejslavnějších plachetnic historie, leží pravděpodobně v bahně amerického přístavu Newport. Archeologové budou totožnost údajné lodi kapitána Cooka dále zkoumat.

Když v srpnu roku 1768 vyplula z anglického přístavu Plymouth loď Endeavour na plavbu do jižních moří, jen máloco nasvědčovalo tomu, že tato nenápadná a podle současníků celkem ošklivá plachetnice vstoupí do historie.

Trojstěžník Endeavour postavili pro přepravu uhlí kolem britských ostrovů, a nebýt kapitána Cooka, strávila by svůj „život“ pendlováním z jednoho přístavu do druhého.

„Uhlák“ předčil ušlechtilé fregaty

Na konci 18. století o nadvládu nad oceány soupeřila Británie s Francií. Obě velmoci se snažily rozšířit svůj vliv i pomocí objevitelských cest. V tomto úsilí byli úspěšnější Britové. Jednou z jejich předností byl i pragmatismus, s jakým na nebezpečné cesty vybírali lodi.

Francouzi preferovali fregaty. Zdánlivě ideální volba. Tyto plachetnice v sobě kombinovaly rychlost a značnou palebnou sílu. Například fregaty Boussole a Astrolabe, na nichž vyrazil do jižního Pacifiku kapitán Lapérouse, nesly každá po čtyřiceti dělech. Protože fregaty musely být co nejrychlejší, nesly komplikovaný systém plachet a lan. Ke své obsluze ale potřebovaly velmi početnou posádku. Jejich štíhlé trupy skvěle prořezávaly vlny, ale neposkytovaly dostatek místa a nevýhodou byl i vyšší ponor. I to přispělo ke tragickému konci Lapérousovy expedice. Cook si na svou cestu vybral obyčejnou obchodní loď, která sloužila k přepravě uhlí. Byla menší, ale na její obsluhu stačila nepočetná posádka. Malý ponor byl pro plavbu v neznámých vodách ideální. I tak měla Endeavour namále. Při cestě kolem Austrálie loď uvízla na Velkém korálovém útesu. Výpravu zachránila robustní stavba trupu. Po opravě cesta pokračovala.

Endeavour (v překladu Snaha) si však vybral James Cook pro cestu, během které měl dovést astronomy na Tahiti, a především objevit tajemný kontinent zvaný Terra Australis Incognita. Podle dobových představ se měl nalézat jižně od čtyřicátého stupně jižní šířky a „vyvažovat“ svou hmotou masivní Eurasii.

Cookova tříletá cesta byla vědecký triumf. Prokázala, že Nový Zéland je ostrov, a padla tak domněnka, že jde o součást obřího kontinentu. Cook také zmapoval východní pobřeží Austrálie, a předznamenal tak britskou kolonizaci. Pro většinu Australanů je Cook objevitelem jejich kontinentu. Spolu s ním vstoupila do historie Endeavour.

Proto zájemci o mořeplavbu pečlivě sledují výzkumy prováděné v přístavu města Newport. Archeologové tam před rokem našli čtyři lodi z osmnáctého století, ke kterým nyní přibyly další dvě, uvedl server BBC. Je tak známa poloha téměř poloviny ze 13 lodí, které Britové během americké války za nezávislost úmyslně potopili, aby zabránili francouzské flotile v přístupu do přístavu a v bombardování města.

Jedním z vraků má být i Endeavour. Po slavné objevitelské cestě nemělo už královské námořnictvo pro loď využití a prodalo ji obchodníkům. Po vypuknutí amerického povstání pod jménem Lord Sandwich přepravovala hesenské žoldnéře přes Atlantik. Později se z ní stala dokonce vězeňská loď. V jejích útrobách Britové internovali prominentní americké povstalce.

Archeologové na dně našli několik předmětů, ale žádný zatím neposkytl přímý důkaz, že jde o Endeavour. Proto vědci chtějí kýl lodi vykopat. Věří, že potom loď bude možné s jistotou identifikovat, neboť se zachovaly původní plány konstrukce Endeavour. K dispozici jsou i údaje o úpravách provedených před objevitelskou plavbou.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...