Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na technických školách ženy chybí. dívky jsou úspěšnější, říká rektor

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vysoké učení technické v Brně se rozhodlo přilákat ke studiu více dívek. V kampani nazvané „Sem patřím“ bourá stereotypy spojené s uplatněním žen v typicky ženských rolích. Podle rektora Vysokého učení technického (VUT) Petra Štěpánka je dalším cílem kampaně otevřít celospolečenskou diskusi na téma nedostatku žen v technických oborech.

LN: Na sociálních sítích se hojně sdílí odvážné video lákající dívky ke studiu na vaší škole. Proč jste se rozhodli zaměřit tak intenzivně právě na ně?
V technických disciplínách je obecně nedostatek odborníků. Podíváme-li se na statistiky, zjistíme, že ženy jsou v technických profesích zastoupeny malými procenty, zhruba deseti až patnácti. Záleží samozřejmě na konkrétních technických odvětvích, někde to může být i o něco víc, přesto ale muži suverénně převažují. Chceme to změnit. Domnívám se, že univerzita má plnit i svou společenskou roli. Proto jsme spustili kampaň s názvem „Sem patřím“. Se studentkami máme dobré zkušenosti. Především jsme tím klipem ale chtěli sdělit, že jsme kvalitní škola, máme velké ambice a zájem o velmi kvalitní studenty. A ty si chceme vybírat i mezi dívkami.

LN :Nebyl váš reklamní spot odvážný až příliš? Ve výčtu věcí, na které má dívka ve zmiňovaném spotu nárok, zazní mimo jiné i „mít sex sama se sebou“. Na akademické půdě neslyší člověk takové věci často.
Už tato věta z úvodu klipu ale přece vyjadřuje důležitost imaginace, která je mimochodem pro vysokoškolské studium podstatná. Puritánství sem nepatří. Přirozená lidská sexualita by neměla být nijak tabuizována. Ten klip je samozřejmě nadsázkou. Když jsem ho viděl poprvé, nepobouřil mě. Reakce z médií jsou také pozitivní. Doufáme, že se k nám přihlásí v letošním přijímacím řízení více uchazeček.

LN: Daří se ženám ve studiu stejně dobře jako jejich spolužákům?
Daří se jim dokonce lépe. Vedeme si statistiku úspěšnosti svých studentů v závislosti na pohlaví a zjistili jsme zajímavou věc. Děvčata na naší škole studují lépe, respektive mají větší šanci studium dokončit ve srovnání se svými mužskými kolegy a mají také lepší studijní průměr. A pokud si vyhodnotíme výsledky ve Scio testech, zjistíme, že dívky na některých fakultách dosahují lepších výsledků v oblastech rozhodujících pro studium technických disciplín.

LN: Čím si to vysvětlujete?
Jsou pečlivější. Jistým způsobem jsou i cílevědomější. Když se pro něco rozhodnou a nadchnou, dokážou dosahovat lepších výsledků. Přesto jich u nás, bohužel, studuje relativně málo. Na VUT máme 22 tisíc studentů, z toho necelých 6200 žen, tedy nějakých 28 procent. Před sedmi lety to bylo 23 procent. Situace se pozvolna zlepšuje, stále je to ale málo – a méně, než bychom si přáli.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...