Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na vědecký výzkum by měl stát dát příští rok 26,6 miliard Kč

Laboratoř (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na výzkum a vývoj by měl dát stát v příštím roce 26,6 miliardy korun. Předpokládá to návrh rozpočtu, který ve středu projedná vláda. Je to asi o 1,2 miliardy korun více, než je v letošním rozpočtu. Stejné sumy jako příští rok by měly jít z rozpočtu na výzkum a vývoj i v letech 2012 a 2013.

Věda by tedy měla dostávat více peněz, než předpokládal dosud platný střednědobý výhled. Příští rok by měla být částka proti platnému výhledu vyšší asi o 1,77 miliardy korun a v dalších dvou letech shodně o 1,79 miliardy korun. Zvýšení vychází ze závazků schválených vládou, uvádí důvodová zpráva Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Vláda se v minulosti zavázala například k tomu, že se bude snažit nesnižovat podíl peněz pro Akademii věd. Akademie by měla na institucionální výdaje dostávat v následujících třech letech asi 4,57 miliardy korun, podobně jako letos. Měly by se ale snižovat částky na účelové výdaje. Příští rok by měly být asi 420 milionů korun, v roce 2013 by měly klesnout na 39 milionů.

Klíčovým rozporem návrhu výdajů státního rozpočtu na výzkum a vývoj je podle předkládací zprávy námitka ministerstva financí. Ministerstvo chce umožnit vyšší výdaje proti platnému výhledu za podmínky, že budou kryty z jiných výdajů ministerstva školství. Rada je proti.

Více peněz na výzkum a vývoj by chtěla některá ministerstva. Například ministerstvo průmyslu by chtělo pro léta 2012 a 2013 celkem další dvě miliardy, ministerstvo zemědělství 58 milionů korun na každý rok z let 2011 až 2013 a ministerstvo zahraničí 50 milionů pro příští rok. Vládní rada s požadavky ministerstev nesouhlasí kvůli prohloubení schodků výdajů na vědu a výzkum.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....