Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na vesmírné stanici ISS se rozezněl alarm. Selhal chladící systém

Pohled na ISS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ISS | foto: NASAReprofoto

USA Porucha chladícího systému, který chrání vnitřní elektronické okruhy před přehřátím, v noci způsobila poplach na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Podle informace amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) není posádka ohrožena, ale pokud se nepodaří poruchu opravit, může se změnit program plánovaných výstupů do otevřeného vesmíru.

ISS má sice dva chladící systémy, které pracují nezávisle na sobě, ale pokud jeden z nich stihne výpadek, systémy nepracují na plný výkon, aby nevyvíjely přílišné teplo. NASA se z těchto důvodů rozhodla dočasně vypnout dva ze čtyř gyroskopů, tedy přístrojů k navigaci a určování směru, a několik počítačů komunikačního systému. Třetí z gyroskopů se středisko pro řízení letu později rozhodlo zapnout, aby posílilo stabilitu stanice.

Astronautka Tracy Caldwellová-Dysonová se už během noci pustila do opravy. Stávkující chladící systém se sice podařilo opravit, ale po chvíli se porucha objevila znovu. Do dalších pokusů o opravu se už posádka na radu ze Země nepustila. NASA uvedla, že všechny potřebné náhradní díly má posádka ISS k dispozici.

Pro případ, že se poruchu opravit nepodaří, má ISS dva náhradní chladící systémy, které jsou ale upevněny zvenčí na stanici. Pro jejich využití bude zapotřebí dvou výstupů do kosmu. První z nich by se uskutečnil nejdřív ve čtvrtek, druhý dva až tři dny po něm. Dosavadní program výstupů do otevřeného vesmíru by byl odvolán.

NASA přesto dnes po intenzivních poradách vydala předběžný souhlas s původním plánem výstupů do kosmu. Dva američtí astronauti mají vystoupit do vesmíru během příštího týdne, aby provedli průběžné kontroly stanice. Pokud se ale problém s chlazením nevyřeší, musí se kontrola odložit.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPPORT POJISTNÝCH SMLUV Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč