Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na vesmírné stanici ISS se rozezněl alarm. Selhal chladící systém

Pohled na ISS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ISS | foto: NASAReprofoto

USA Porucha chladícího systému, který chrání vnitřní elektronické okruhy před přehřátím, v noci způsobila poplach na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Podle informace amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) není posádka ohrožena, ale pokud se nepodaří poruchu opravit, může se změnit program plánovaných výstupů do otevřeného vesmíru.

ISS má sice dva chladící systémy, které pracují nezávisle na sobě, ale pokud jeden z nich stihne výpadek, systémy nepracují na plný výkon, aby nevyvíjely přílišné teplo. NASA se z těchto důvodů rozhodla dočasně vypnout dva ze čtyř gyroskopů, tedy přístrojů k navigaci a určování směru, a několik počítačů komunikačního systému. Třetí z gyroskopů se středisko pro řízení letu později rozhodlo zapnout, aby posílilo stabilitu stanice.

Astronautka Tracy Caldwellová-Dysonová se už během noci pustila do opravy. Stávkující chladící systém se sice podařilo opravit, ale po chvíli se porucha objevila znovu. Do dalších pokusů o opravu se už posádka na radu ze Země nepustila. NASA uvedla, že všechny potřebné náhradní díly má posádka ISS k dispozici.

Pro případ, že se poruchu opravit nepodaří, má ISS dva náhradní chladící systémy, které jsou ale upevněny zvenčí na stanici. Pro jejich využití bude zapotřebí dvou výstupů do kosmu. První z nich by se uskutečnil nejdřív ve čtvrtek, druhý dva až tři dny po něm. Dosavadní program výstupů do otevřeného vesmíru by byl odvolán.

NASA přesto dnes po intenzivních poradách vydala předběžný souhlas s původním plánem výstupů do kosmu. Dva američtí astronauti mají vystoupit do vesmíru během příštího týdne, aby provedli průběžné kontroly stanice. Pokud se ale problém s chlazením nevyřeší, musí se kontrola odložit.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.