Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Jen na veřejné školy letos nastoupí 300 tisíc studentů

Studenti na vysoké škole - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti na vysoké škole - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Škola začíná už i vysokoškolákům, od příštího týdne zahájí akademický rok většina veřejných univerzit. Ačkoliv ministerstvo školství tlačí na snižování počtu studentů, jen na veřejné vysoké školy jich nastoupí kolem 300 tisíc. Další desetitisíce se zapíší na soukromé vysoké školy, které mnohdy přijímají až do října.

V pondělí odstartuje výuka například na olomoucké Univerzitě Palackého, pražské ČVUT, České zemědělské univerzitě, VŠE, Ostravské univerzitě či univerzitě v Ústí nad Labem. Školy mohou zahájit výuku podle svého, například na Masarykově univerzitě v Brně se učí už týden, naopak Univerzita Karlova zahájí výuku až od 1. října.

Řada škol také pořádá akce pro studenty prvních ročníků, aby se zorientovali v tom, jak se zapisovat na předměty, jak to chodí v univerzitní knihovně, či kde jsou jednotlivé budovy fakulty.

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova

Například studenti Univerzity Karlovy mohou chodit celý příští týden na přednášky, kde se dozví třeba o nabídce sportů a zájmových aktivit pro studenty nebo o možnostech studia v zahraničí.

Bohumila Potočná z ministerstva školství sdělila, že stát v tomto akademickém roce proplatí veřejným vysokým školám výuku 289.434 studentů. To je zhruba o pět procent méně než loni, kdy ministerstvo hradilo školám vzdělávání 303.926 studentů.

Téměř 50 tisíc lidí studovalo loni na soukromých školách

Podle Potočné je to "v souladu s metodikou financování, která vychází z dlouhodobého záměru ministerstvo školství ovlivňovat počty studentů v souladu s vývojem demografické struktury".

Ačkoliv školy dostaly v minulém akademickém roce proplaceno jen necelých 304 tisíc studentů, reálně jich podle školských statistik vzdělávaly přes 348 tisíc. Více než 48 tisíc lidí pak studovalo na soukromých školách.

I soukromé instituce přitom postihl demografický pokles, ještě v roce 2010 je podle Českého statistického úřadu navštěvovalo 57 tisíc. Přitom od roku 2000 do roku 2010 vzrostl počet studentů soukromých VŠ téměř třicetinásobně a jejich podíl na celkovém počtu vysokoškoláků se zvýšil z jednoho procenta v roce 2000 na 14 procent v roce 2010.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!