9. listopadu 2014 8:40 Lidovky.cz > Relax > Věda

Na záchranu užovky, vlka a dalších ohrožených druhů má jít 62 milionů

Užovka (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Užovka (ilustrační). | foto: Naturschutzbund

PRAHA Až 62 milionů korun půjde na záchranu nejohroženějších druhů v České republice. Ministerstvo životního prostředí vybralo padesátku projektů, které například zlepší péči o biotopy užovky stromové či sysla obecného nebo zajistí umělý odchov perlorodky říční. Vzniknout mají i programy pro péči o rysa ostrovida, vlka obecného a medvěda hnědého. Ministerstvo to uvedlo na svých webových stránkách.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vybralo žádosti o grant z takzvaného malého grantového schématu Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy II. Projekty začnou nyní v listopadu a mají skončit do konce dubna 2016.

Podle seznamu například jihočeská obec Křišťanov na Prachaticku dostane více než pět milionů na ochranu perlorodky před komunálním znečištěním v Blanici. Její povodí i Zlatý potok, který se do Blanice vlévá, se mají revitalizovat a i zde se bude sledovat populace tohoto sladkovodního mlže. Projekt za 1,8 milionu předložila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ochranou perlorodky se zabývají i projekty na dalších místech republiky.

Aktivní ochrana chráněných druhů

Úspěšná byla v žádostech například Česká zemědělská univerzita v Praze, která předložila plán za více než tři miliony korun na sledování populace bobra evropského. „Konkrétním cílem malého grantového schématu je podpořit aktivní ochranu zvláště chráněných druhů v ČR, zejména realizaci a přípravu nových záchranných programů a programů péče. A také prohloubit znalosti o nejohroženějších druzích české fauny a flóry,“ uvedla ředitelka odboru druhové ochrany MŽP Veronika Vilímková.

ČTĚTE TAKÉ:

Granty zaplatí z 85 procent fondy Evropského hospodářského prostoru (EHP), do nichž přispívají Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Z 15 procent je bude spolufinancovat MŽP. Celkem bylo předloženo 59 žádostí o granty za 108 milionů, schváleno bylo 48.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz