Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Na Zem se řítí obří asteroid

Obří asteroid se může srazit se Zemí už za dva roky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří asteroid se může srazit se Zemí už za dva roky. | foto: Reprofoto

Washington Vědci objevili nový asteroid, který by se mohl střetnout se Zemí. Jde podle nich o největší v současnosti známý kosmický objekt, jenž by se s naší planetou teoreticky mohl v tomto století srazit, a to již za za dva roky.

Na svých webových stránkách to píše časopis New Scientist. Pravděpodobnost, že se tak stane, je však jen velmi malá -zhruba jednu ku šesti milionům. Experti navíc dodávají, že obavy se asi ještě sníží po dalších pozorováních, které zřejmě zjistí, že možnost střetu Země s planetkou je ještě menší, než činí první odhad.

Asteroid označovaný 2006 HZ51, který je zařazen do seznamu potenciálně nebezpečných těles, průběžně doplňovaného americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), byl objeven 27. dubna. V průměru má asi 800 metrů a je jedním z největších, které se kdy do seznamu dostaly.

Objekt o této velikosti by při srážce na Zemi způsobil rozsáhlou katastrofu. První z možný dat, kdy by se případně planetoid mohl se Zemí srazit, připadá na 21. června 2008.

Další z vesmírných těles potenciálně nebezpečných pro Zemi, asteroid Apophis, má pravděpodnost srážky se Zemí přibližně jedna ku 6000, a to někdy v roce 2036. Bylo by tak asi dost času na přípravu, pokud další měření možnost střetu úplně nevyloučí.
,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Najdete na Lidovky.cz