21. listopadu 2014 9:20 Lidovky.cz > Relax > Věda

Neuron ocení plastického chirurga Pomahače i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund při natáčení filmu Století Miroslava Zikmunda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Zikmund při natáčení filmu Století Miroslava Zikmunda. | foto: Jindřich Böhm

PRAHA Za přínos světové vědě ocení Nadační fond Neuron pět špičkových odborníků, mezi nimi plastického chirurga Bohdana Pomahače a matematika Iva Babušku. Speciální cena poputuje také cestovateli Miroslavu Zikmundovi.

Neuron už popáté vybral významné vědce v pěti oborech - medicíně, matematice, fyzice, chemii a společenských vědách. Ceny převezmou 11. prosince v Profesním domě. Za fond o tom informovala Lada Brůnová.

Cenu za fyziku převezme fyzik Jiří Bičák z Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Je pokračovatelem einsteinovské tradice u Česku a hlavní tvůrce její současné podoby.

Z matematiků vybral fond Čechoameričana Iva Babušku z Ústav výpočetní techniky a vědy při Texaské univerzitě. Zakladatel světové výpočtové matematiky se významně podílel mimo jiné na propočtech výstavby orlické přehrady. Oceněný chirurg Pomahač pracuje také na americkém kontinentu, od roku 2001 v bostonské nemocnici Brigham and Women’s Hospital. Pomahačův tým v USA provedl před třemi lety první úplnou transplantaci tváře.

Efektivní metody

Za přínos světové vědě v oboru chemie udělí fond cenu chemikovi Jiřímu Čížkovi z Oddělení aplikované matematiky na univerzitě ve Waterlo, jehož metoda takzvaných spřažených klastrů se stala nejefektivnější metodou pro přesné výpočty vlastností molekul. Archeolog Evžen Neustupný převezme cenu za obor společenské vědy, protože významně prosadil českou archeologii v mezinárodním měřítku.

„Vědecká rada vybrala pět českých vědců, kteří dosáhli ve svých oborech významných úspěchů, a otiskli se tak do světové vědy. Jsou to lidé, kteří posunuli výzkum kupředu a motivovali stovky lidí kolem sebe,“ uvedl v tiskové zprávě předseda správní rady fondu Josef Veselka.

Nadační fond Neuron

Fond podporuje mladé nadějné vědce, kromě odměny pětkrát 250 tisíc jim pomáhá s komunikací jejich výzkumu k veřejnosti. Doposud vyplatil mladým badatelům 20 milionů korun.

Fond, který založil matematik a podnikatel Karel Janeček, ohlásí další nový projekt takzvanou Expedici Neuron. Má navázat na cestovatelskou Zikmundovu tradici a pomoci českým badatelům realizovat vědecké výpravy. Předá také pěti výzkumným projektům Neuron Impulsy celkem pět milionů korun a představí nové mecenáše české vědy.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz