Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Nadcházející úplné zatmění Měsíce bude nejdelší v tomto století

ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE NA ŽIŽKOVĚ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE NA ŽIŽKOVĚ | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zatmění Měsíce je astronomický jev, kdy je měsíční kotouč zastíněn planetou Zemí. Dochází k němu při úplňku, když se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. Tento jev nastává zhruba dvakrát až třikrát ročně, nad územím České republiky se objevuje zhruba jednou za tři roky. V pátek se tak máme na co těšit.

Rozlišují se tři druhy zatmění Měsíce - polostínové, při němž žádná část Měsíce není zcela zastíněna Zemí; částečné a úplné. Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze, což znamená, že se jeho vzdálenost od mateřské planety pravidelně mění. V nejzazším bodě se vzdálí až na zhruba 406.000 kilometrů, zatímco v nejbližším bodě se přiblíží na 363 tisíc kilometrů.

Krvavý Měsíc

Při úplném zatmění je Měsíc stále slabě vidět, což je způsobeno refrakcí slunečního světla v horních vrstvách zemské atmosféry. Kvůli rozptýlenému světlu v atmosféře se však Měsíc zbarví do hnědočervených tónů. Intenzita zbarvení je pro každé zatmění specifická, někdy nastává úkaz zvaný „krvavý Měsíc“, kolem kterého koluje spousta pověr a mýtů. Někteří lidé v minulosti například věřili, že „krvavý Měsíc“ je spojen s proroctvím konce světa.

Fáze úplného zatmění trvá obvykle v rozmezí od několika minut až po více jak 90 minut. Délka úplného zatmění je závislá na tom, jakou částí zemského stínu Měsíc prochází. Při úplném zatmění Měsíce 27. července 2018 projde Měsíc středem zemského stínu. Znamená to také, že Měsíc bude ještě tmavší, než při jiných zatměních. K tomuto „středovému zatmění“ dochází zhruba pětkrát za sto let.

Nadcházející úkaz bude prvním úplným zatměním Měsíce viditelným z ČR od roku 2015 a zároveň nejdelším v tomto století. Trvat bude hodinu a 43 minut. Úkaz bude z Česku pozorovatelný v pozdních večerních a nočních hodinách, úplné zatmění začne ve 21:30 SELČ a skončí ve 23:13 SELČ. Při zatmění nastane takzvaný mikroúplněk, kdy se Měsíc ocitne na své eliptické dráze od Země nejdále.

„Je to jedna z věcí v životě, které musíte zažít,“ citovala agentura AP Hilary...
Zatmění Slunce poblíž Oregonu

Zatmění bude nejlépe pozorovatelné v takzvaných oblastech tmavých obloh, což jsou území s nízkou úrovní světelného znečištění a v ČR k nim patří například část Jizerských hor nebo Beskyd. Kromě Evropy bude úkaz viditelný také ze západní poloviny Afriky, z Jižní Ameriky, východní Asie, Austrálie a Oceánie.

Další takové podobně dlouhé zatmění bude možné pozorovat v roce 2029, delší úplné zatmění Měsíce nastane až v červnu 2123 a potrvá hodinu a 46 minut.

Na 27. července připadá i velká opozice Marsu, což je stav, kdy se Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci. Díky tomu bude pozorovatelný celou noc. Čtvrtá planeta sluneční soustavy se přiblíží k Zemi na 57,5 milionu kilometrů, bude tedy nejblíže k Zemi za posledních 15 let a dalekohledem na ní půjde pozorovat větší detaily. Podle České astronomické společnosti (ČAS) bude dobrá pozorovatelnost Marsu trvat až do konce první srpnové dekády.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....