Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci z Oxfordu: poruchu vodních čerpadel ohlásí smska

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NAIROBI Dostupnost pitné vody v Africe by v budoucnu mohl výrazně zlepšit nápad britských vědců z Oxfordské univerzity. Africká čerpadla na vodu obohatí o speciální vysílač, který bude pomocí textových zpráv informovat o případné poruše. Díky tomu budou opravy pump mnohem rychlejší i ve vzdálených oblastech, napsal server BBC. První vylepšená čerpadla se již brzy začnou testovat v 70 vesnicích v Keni.

Na fungování těchto ručních čerpadlech jsou závislé životy stovek milionů lidí v celé Africe, neboť leckde nemají k dispozici jiné nezávadné zdroje vody. V současnosti je však podle odhadů asi třetina těchto pump porouchaná.

Oprava čerpadla do 24 hodin

Některé z nich se nacházejí v odlehlých oblastech, a tak jejich oprava trvá někdy i měsíc, což pro vesničany představuje velký problém. Cílem vědců je zajistit opravy čerpadel do 24 hodin.

ČTĚTE TAKÉ:

Osmdesát procent všech závad jsou podle nich malého rozsahu, takže je možné odstranit je přímo na místě. Vysílač by navíc mohl odhalit počínající problémy ještě dřív, než pumpa přestane zcela fungovat. Tím by se mohly ušetřit i finanční náklady.

Realizaci tohoto nápadu umožnil rozvoj sítí mobilních telefonů, který v Africe v nedávné době nastal. Dokonce se odhaduje, že přístup k těmto sítím má ze subsaharské Afriky více lidí, než jich má zajištěno přístup ke kvalitní vodě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"(Zařízení) měří pohyb páky, což nám umožní odhadnout průtok vody v čerpadle. Dokáže (také) pravidelně posílat informace pomocí SMS do centrály, kde data vyhodnotí. Pokud zjistí, že má pumpa závadu, mohou velmi rychle vyslat na místo technika, který ji opraví," vysvětlil pro BBC člen britského týmu Patrick Thomson.

Uvedená technologie vědcům navíc umožní zjistit, jaký objem vody se reálně v afrických oblastech spotřebuje.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!