Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci z Oxfordu: poruchu vodních čerpadel ohlásí smska

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NAIROBI Dostupnost pitné vody v Africe by v budoucnu mohl výrazně zlepšit nápad britských vědců z Oxfordské univerzity. Africká čerpadla na vodu obohatí o speciální vysílač, který bude pomocí textových zpráv informovat o případné poruše. Díky tomu budou opravy pump mnohem rychlejší i ve vzdálených oblastech, napsal server BBC. První vylepšená čerpadla se již brzy začnou testovat v 70 vesnicích v Keni.

Na fungování těchto ručních čerpadlech jsou závislé životy stovek milionů lidí v celé Africe, neboť leckde nemají k dispozici jiné nezávadné zdroje vody. V současnosti je však podle odhadů asi třetina těchto pump porouchaná.

Oprava čerpadla do 24 hodin

Některé z nich se nacházejí v odlehlých oblastech, a tak jejich oprava trvá někdy i měsíc, což pro vesničany představuje velký problém. Cílem vědců je zajistit opravy čerpadel do 24 hodin.

ČTĚTE TAKÉ:

Osmdesát procent všech závad jsou podle nich malého rozsahu, takže je možné odstranit je přímo na místě. Vysílač by navíc mohl odhalit počínající problémy ještě dřív, než pumpa přestane zcela fungovat. Tím by se mohly ušetřit i finanční náklady.

Realizaci tohoto nápadu umožnil rozvoj sítí mobilních telefonů, který v Africe v nedávné době nastal. Dokonce se odhaduje, že přístup k těmto sítím má ze subsaharské Afriky více lidí, než jich má zajištěno přístup ke kvalitní vodě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"(Zařízení) měří pohyb páky, což nám umožní odhadnout průtok vody v čerpadle. Dokáže (také) pravidelně posílat informace pomocí SMS do centrály, kde data vyhodnotí. Pokud zjistí, že má pumpa závadu, mohou velmi rychle vyslat na místo technika, který ji opraví," vysvětlil pro BBC člen britského týmu Patrick Thomson.

Uvedená technologie vědcům navíc umožní zjistit, jaký objem vody se reálně v afrických oblastech spotřebuje.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Zůstáváte přes léto v Česku? Máme pro vás tipy na rodinné výlety, 1. část
Zůstáváte přes léto v Česku? Máme pro vás tipy na rodinné výlety, 1. část

V redakci jsme dali hlavy dohromady a vytvořili seznam tipů do všech čtrnácti krajů ČR. Osvědčená místa, kde se bude líbit vám i vašim dětem.