Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA chce bombardovat Mars

Výzkum na Marsu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzkum na Marsu. | foto: Reprofoto

PRAHA Země útočí! Takový titulek by mohl použít hypotetický marťanský novinář, kdyby znal obsah plánů amerických expertů. Ti chtějí zjistit složení hornin pod povrchem Marsu.

Namísto zdlouhavého a technicky obtížně realizovatelného vrtání projekt počítá s využitím hrubé síly. Cílem mise, nazvané podle starogermánského boha THOR, je navést měděný projektil o váze několika set kilogramů na takovou dráhu, aby s co největší rychlostí narazil do rudé planety. Nejde o vyhlášení války, vědci jen chtějí získat informace o minulosti Marsu.

Nejdůležitější Thorovou zbraní bylo kladivo. To v projektu týmu Phila Christensena z Arizona State University nahradí kompaktní měděná koule o váze kolem čtvrt tuny. Ta bez problémů pronikne řídkou marsovskou atmosférou a před dopadem dosáhne rychlosti čtyř kilometrů za sekundu.

Pupínek na tváři Marsu
Náraz masivního projektilu podle výpočtů vytvoří kráter o hloubce deseti metrů. To je z hlediska planety, kde nejvyšší sopka dosahuje výšky 24 kilometrů, jen nepatrné škrábnutí. Je to ale mnohem hlouběji, než dosah dosud vyslaných sond.

Do atmosféry se při nárazu uvolní velké množství horniny. A to je chvíle, na kterou vědci čekají. Na místo dopadu se zaměří spektrometry ze sondy, která bude obíhat kolem planety.

Meteorit stvořený lidskou rukou bude vyroben z mědi. Hlavní výhodou tohoto materiálu je to, že se na rozdíl od železa na Marsu téměř nevyskytuje. Proto bude jednoduché rozlišit, co pochází z Marsu a co ze Země. Výhodou mědi je i její vysoká hustota, snadná opracovatelnost a z hlediska kosmické agentury i poměrně příznivá cena. Poměrně levně, na 450 milionů dolarů, vyjde i celý projekt. Pokud NASA plán schválí, může raketa s měděným „nábojem“ odstartovat v roce 2011.

Důležitá bude volba místa, kam THOR „udeří“. Nejlépe prozkoumanou lokalitou Marsu jsou rovníkové oblasti, do kterých směřovala robotická vozítka. Brzy se planetologové dostanou k informacím o podmínkách u severního pólu. Tam má totiž v roce 2008 přistát sonda Phoenix. Ale velkou neznámou jsou stále oblasti středních šířek. Snímky pořízené z oběžné dráhy ukazují rokliny a objekty podobné ledovcům. Proto je možné, že pod povrchem je skryto množství vody. Phil Christensen chce proto THOR „namířit“ na oblast kolem 40 stupně severně či jižně od rovníku.

Přístroje sondy na oběžné dráze budou moci po nárazu projektilu rozpoznat i organické materiály, které mohou být signálem výskytu života. THOR nemůže jeho existenci na Marsu přímo dokázat, ale získané výsledky pomohou lépe „zacílit“ další výzkumné mise.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Premenstruační syndrom (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Premenstruační syndrom (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Premenstruační syndrom (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?