Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA chce zkoumat tryskové proudění v atmosféře

Raketa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa (ilustrační foto) | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Americká vesmírná agentura NASA se v polovině března chystá v rozmezí pěti minut vypustit pět suborbitálních raket, s jejichž pomocí chce zkoumat tryskové proudění na hranici atmosféry s vesmírem.

Vědci prozatím tomuto atmosférickému jevu plně nerozumí, je ale známo, že se shoduje s oblastmi se silným elektrickým prouděním v ionosféře, což ovlivňuje radiovou a satelitní komunikaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Výzkumné rakety v rámci projektu ATREX budou během letu sbírat informace, které vědcům pomohou lépe pochopit proces, který za tryskovým prouděním ve vysokých vrstvách atmosféry stojí.

Tento fenomén, který je znám také jako jet stream, je odlišný od jiného tryskového proudění, o kterém se běžně zmiňují například předpovědi počasí a které využívá letecká doprava. Rychlost větrů proudění na okraji atmosféry se běžně pohybuje mezi 320 až 480 kilometry v hodině, znamená tak rychlé spojení mezi středními zeměpisnými šířkami Země s polárními oblastmi.

NASA chce raketami zkoumat tryskové proudění na okraji atmosféry

NASA chce raketami zkoumat tryskové proudění na okraji atmosféry

Pětici suborbitálních raket NASA vypustí z kosmodromu na ostrově Wallops u východního pobřeží USA. Pokud bude příznivé počasí, start se uskuteční za týden ve středu 14. března.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Střely po dosažení požadované výšky vypustí do atmosféry chemické látky, které vytvoří mléčně bílá mračna. Ty pak budou moci vědci sledovat v pohybu. Dvě rakety budou mít také v nákladovém prostoru zařízení k měření tlaku a teploty. Běžně známý jet stream, který se v atmosféře vyskytuje v asi desetikilometrové výšce, je proudění vzduchu ve směru ze západu na východ. O jeho objevení se zasloužili letci za druhé světové války.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!