Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA kvůli dešti odložila přistání raketoplánu Discovery na úterý

Raketoplán Discovery se odpojil od Mezinárodní kosmické stanice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery se odpojil od Mezinárodní kosmické stanice | foto: Reuters

MYS CANAVERAL, USA Americký raketoplán Discovery by měl dnes na závěr své mise u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přistát na Zemi. Mrak popela z islandské sopky prý jeho přistání neohrozí.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odložil plánované přistání raketoplánu Discovery na úterý. Nad floridským vesmírným střediskem je hustá oblačnost a srážky, které by přistávací manévr mohly zkomplikovat. Nově je přistání stanoveno na úterních 13:33 SELČ.

Podle původního plánu měl Discovery přistát už dnes ve 14:48 SELČ, tedy brzy ráno floridského času. Nad Kennedyho vesmírným střediskem ale v noci pršelo a teprve nad ránem se srážky začaly přesouvat na východ. Během dne se sice začala obloha vyjasňovat, NASA ale nechtěl nic riskovat a přistávací manévr odložil nejprve o dvě hodiny a nakonec o celý den.

NASA upozorňoval posádku raketoplánu na možný odklad přistávacího manévru už v neděli. Kosmická loď má na palubě dost zásob, aby mohla na oběžné dráze vydržet až do středy. Pokud by počasí i nadále znemožňovalo přistát na Floridě, může NASA rozhodnout o přistání na záložní základně v Kalifornii.

Sopka neznamená hrozbu
Mrak popela, který do vzduchu nad Evropou vychrlila islandská sopka, podle NASA návrat raketoplánu neohrozí. "Jeho dráha se neblíží mraku popela," uvedli zástupci NASA. Raketoplán by měl nad americký kontinent přiletět od západu.

Při desetidenní misi astronauti z Discovery vyměnili čpavkový zásobník na chladicím systému ISS a doplnili zásoby stanice. Mise se neobešla bez potíží. Při startu se raketoplánu poškodila anténa, takže nemohl vysílat na Zemi velké objemy dat. Problém byl především s odesláním údajů o stavu tepelného štítu. Po výměně čpavkového zásobníku na ISS se také ukázalo, že má zaseknutý ventil.

Pro Discovery tím končí předposlední kosmický let. Do konce roku jsou ještě naplánovány tři starty raketoplánů. V květnu poletí na svou poslední cestu Atlantis, v červenci Endeavour a v září i Discovery. Poté NASA provoz raketoplánů zastaví a zásobování ISS bude záviset na ruských raketách Sojuz.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!