Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA rozhodla. Raketoplány budou létat až do roku 2011

Raketoplán Discovery přistává na Floridě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery přistává na Floridě. | foto: Reuters

MYS CANAVERAL (USA) Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prodloužil provoz raketoplánů do roku 2011. Úřad původně hodlal ukončit provoz současné generace raketoplánů ještě letos v listopadu.

Úřad prodloužení programu vysvětlil tím, že potřebuje delší čas na přípravu startu dvou posledních raketoplánů mířících k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Raketoplán Discovery měl podle původního plánu odstartovat k ISS v září, Endeavour měl tuto cestu vykonat v listopadu. Manažeři NASA prý nově odsouhlasili přesunutí startu Discovery na 1. listopadu a startu Endeavouru na 26. února příštího roku.

Dále čtěte

Agentura prý potřebuje více času na přípravu nákladu, který raketoplány povezou. Endeavour by měl na ISS mimo jiné dopravit speciální spektrometr (AMS), který má umožnit studium kosmického záření. V současnosti se na jeho úpravách pracuje v Evropě.

Po ukončení provozu raketoplánů bude zásobování ISS záviset na ruských raketách. Podle některých kritiků tohoto kroku však přesunutí zásobování na ruské stroje nebude pro USA znamenat úspory, jak si americké úřady představují.

NASA nicméně zvažuje, že by ještě před úplným ukončením programu poslal do kosmu raketoplán Atlantis, a to v polovině příštího roku. Rozhodnutí o tom, zdali se tento možný let navíc uskuteční, ale NASA odložila nejdříve na srpen. Tento krok by musel posvětit Bílý dům.

NASA využívá raketoplány už od roku 1981 - v současnosti má tři. Zastavení jejich provozu k roku 2010 navrhl bývalý americký prezident George Bush v roce 2004 v reakci na havárii Columbie o rok dříve. Raketoplán vybuchl při návratu na Zemi. Zahynulo přitom na palubě všech sedm astronautů.

Současný prezident Barack Obama zastavení provozu raketoplánů potvrdil a zároveň odvolal plány NASA na sestrojení rakety, která by Američany dostala zpět na Měsíc. Obama hodlá podpořit soukromý sektor ve vývoji nosné rakety schopné vynést astronauty na oběžnou dráhu za co nejnižší cenu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?