Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA rozhodla. Raketoplány budou létat až do roku 2011

Raketoplán Discovery přistává na Floridě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketoplán Discovery přistává na Floridě. | foto: Reuters

MYS CANAVERAL (USA) Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prodloužil provoz raketoplánů do roku 2011. Úřad původně hodlal ukončit provoz současné generace raketoplánů ještě letos v listopadu.

Úřad prodloužení programu vysvětlil tím, že potřebuje delší čas na přípravu startu dvou posledních raketoplánů mířících k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Raketoplán Discovery měl podle původního plánu odstartovat k ISS v září, Endeavour měl tuto cestu vykonat v listopadu. Manažeři NASA prý nově odsouhlasili přesunutí startu Discovery na 1. listopadu a startu Endeavouru na 26. února příštího roku.

Dále čtěte

Agentura prý potřebuje více času na přípravu nákladu, který raketoplány povezou. Endeavour by měl na ISS mimo jiné dopravit speciální spektrometr (AMS), který má umožnit studium kosmického záření. V současnosti se na jeho úpravách pracuje v Evropě.

Po ukončení provozu raketoplánů bude zásobování ISS záviset na ruských raketách. Podle některých kritiků tohoto kroku však přesunutí zásobování na ruské stroje nebude pro USA znamenat úspory, jak si americké úřady představují.

NASA nicméně zvažuje, že by ještě před úplným ukončením programu poslal do kosmu raketoplán Atlantis, a to v polovině příštího roku. Rozhodnutí o tom, zdali se tento možný let navíc uskuteční, ale NASA odložila nejdříve na srpen. Tento krok by musel posvětit Bílý dům.

NASA využívá raketoplány už od roku 1981 - v současnosti má tři. Zastavení jejich provozu k roku 2010 navrhl bývalý americký prezident George Bush v roce 2004 v reakci na havárii Columbie o rok dříve. Raketoplán vybuchl při návratu na Zemi. Zahynulo přitom na palubě všech sedm astronautů.

Současný prezident Barack Obama zastavení provozu raketoplánů potvrdil a zároveň odvolal plány NASA na sestrojení rakety, která by Američany dostala zpět na Měsíc. Obama hodlá podpořit soukromý sektor ve vývoji nosné rakety schopné vynést astronauty na oběžnou dráhu za co nejnižší cenu.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...