Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA úspěšně 'bombardovala' Měsíc kvůli hledání vody

Měsíc: ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc: ilustrační foto | foto: NASAReuters

WASHINGTON Do jižního pólu Měsíce dnes řízeně narazila raketa a vzápětí také sonda Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS). Experiment amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) má zjistit zda a kolik se na Měsíci nachází vody.

V 13:31 SELČ do Měsíce nejprve narazila prázdná nosná raketa o hmotnosti asi 2200 kilogramů a vyslala do vesmíru sprchu měsíčního prachu. Pohybovala se přitom rychlostí přes 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku. Podle předpokladů měla zvednout sloupec měsíčního prachu do výšky téměř deseti kilometrů.

Srážka s Měsícem

Tento oblak analyzoval satelit LCROSS, který následoval raketový stupeň po podobné sestupové dráze. O čtyři minuty později sám narazil do měsíčního povrchu, ale předtím odeslal na Zemi záznam pozorování dopadu i vymrštěného měsíčního materiálu. Zatím není jisté, jak kvalitní údaje sonda získala, jisté je pouze to, že skutečně stopy nárazu svého "předchůdce" zaznamenala.

Záznam nárazu z pohledu družice LCROSS

První, velmi předběžné výsledky svého pokusu by měl NASA znát zhruba hodinu po dopadu rakety a sondy na Měsíc. Veřejnosti ji popíše v na tiskové konferenci v 16:00 SELČ.

V některých částech světa se na nezvyklé vesmírné divadlo budou moci dívat amatérští astronomové vybavení teleskopy. Miliony dalších lidí budou mít k dispozici živý přenos na internetových stránkách NASA, kde se také objeví první snímky měsíčního mraku.

Americká sonda Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) odstartovala s pomocí nosné rakety na svou sebevražednou misi letos v červnu. V ranních hodinách se odpojí sonda od rakety vážící 2,2 tuny.

Do neustále temného kráteru Cabeus na jižním pólu Měsíce nejprve ve 13:31 SELČ narazí prázdná raketa a vyšle do vesmíru spršku prachu. Satelit LCROSS odešle na Zemi záznam dopadu i vymrštěného měsíčního materiálu, v němž bude pátrat po ledu, prolétat mrakem částic a pak, o čtyři minuty později, se i samotná sonda spustí k fatálnímu pádu, který by měl vyvolat zhruba třetinovou prachovou smršť.

NASA doufá, že tento pokus potvrdí přítomnost dostatečného množství vody, která by mohla sloužit jako zásoby pro budoucí návštěvy astronautů. První velmi předběžné výsledky by vědci mohli mí už hodinu po dopadu rakety a sondy na Měsíc.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Měsíc: ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Měsíc: ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Měsíc: ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz