28. června 2019 7:18 Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA vyšle dron, aby zkoumal Saturnův měsíc Titan. Cesta potrvá 8 let

Tmavá oblast Shangri-La na fotografii pořízené sondou Cassini roku 2005. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tmavá oblast Shangri-La na fotografii pořízené sondou Cassini roku 2005. | foto: NASA/JPL/Space Science Institute/Wikimedia

WASHINGTON Zkoumat největší měsíc Saturnu Titan pomocí velkého bezpilotního letounu, dronu, má v úmyslu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Přístroj Dragonfly by se měl na cestu vydat v roce 2026 a na místo určení dorazit o osm let později, informovala NASA.

Bohatě organický svět Titan vesmírná agentura vybrala jako další cíl bádání ve sluneční soustavě v rámci pátrání po stavebních kamenech života. Rotorový aparát Dragonfly bude po Saturnově měsíci létat a zkoumat různá místa. Měl by zavítat na desítky slibných lokací a zjišťovat, zda na tomto ledovém tělese může existovat mikrobiologický život.

Dragonfly bude vůbec první zařízení s více rotory, které NASA použije při zkoumání jiného tělesa ve sluneční soustavě. Dron s osmi rotory může při letu úspěšně využít hustou atmosféro Titanu, která je čtyřikrát hustší než ovzduší Země.

Titan je podle vědců analogem Země v raném stadiu a může poskytnout vodítka k tomu, jak vznikl život na naší planetě. „Dragonfly při své základní misi trvající 2,7 roku má probádat různá prostředí od organických dun až po dno impaktního kráteru, kde kdysi voda v kapalném stavu a složité organické látky, jež jsou klíčem k životu, kdysi možná desítky tisíc let existovaly společně,“ uvedla NASA.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz