30. června 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

NASA zahájila zkoušku "létajícího talíře" pro cesty na Mars

Nový přistávací prostředek pro lety na Mars připomíná létající talíř. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový přistávací prostředek pro lety na Mars připomíná létající talíř. | foto: Reuters

LOS ANGELES Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu provedl úspěšnou zkoušku zcela nového přistávacího prostředku pro lety na Mars. Zařízení připomínající létající talíř z vědeckofantastických filmů po letu dopadlo do Tichého oceánu, informovala agentura Reuters.

Test zařízení, které by mělo být s to dopravovat na sousední planetu těžké náklady a později i astronauty, trval zhruba 2,5 hodiny. Nejdřív ho z vojenské základny havajského ostrova Kauai vynesl do atmosféry balón naplněný heliem.

Po dosažení výšky 37 kilometrů nad Tichým oceánem opět klouzal dolů. Pak se zažehly raketové motory, které prostředek vynesly rychlostí čtyřnásobně překračující rychlost zvuku do výšky 55 kilometrů. Rychlost se pak ustálila na polovině kapacity.

Přistání do moře

V závěru pokusu se měl při opětovném klesání k zemi rozevřít obří padák, který měl zajistit měkké přistání disku do moře. Pouze tato fáze se nezdařila zcela podle představ expertů, protože padák se nerozevřel správně. Zařízení, které dopadlo do moře, se vydaly vyzvednout speciální týmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro snášení sond a modulů na Marsu se od 70. let dodnes používá tentýž tradiční tvar padáku. Pokud ale mají přistávat na Marsu lidé s veškerým vybavením, musí být k dispozici větší a mnohem silnější prostředek.

Obrovský padák

Padák nového modulu má průměr 33,5 metru, a je tak dvojnásobně velký proti tomu, který předloni na Mars snesl tunové vozítko Curiosity, Je tak obrovský, že se nevejde do větrných tunelů, které NASA pro testování podobných padáků obvykle využívá. Další zkušební lety s novým zařízením NASA plánuje příští rok.

Test nového typu komického korábu byl již šestkrát odložen vesměs pro nepřízeň počasí.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...